Az istenek eledele: cseresznye
A fenti titulust még az ókori görögök aggatták erre az igen kedvelt piros színű gyümölcsre. Jótékony hatásairól már akkor híres volt, tulajdonságaiból pedig az idő során sem veszített semmit: a mai ember éppen olyan jóízűen fogyasztja, mint több ezer évvel ezelőtt.
A cseresznye származási helye a Közel-Kelet, hozzánk a törökök révén jutott el. Több fajtája is ismert, nálunk a legkeveltebb a badacsonyi cseresznye. Ez a gyümölcs a nyár hírnöke, hiszen május végén, június elején már megtalálható a piacokon.
Számos jótékony élettani hatással rendelkezik. A benne lévő anyagoknak köszönhetően tisztítja a szervezetet, ezáltal kedvezően hat az ízületekre és a bőrt is szebbé varázsolja. Vértisztító hatása is közismert, hiszen a kis bogyós gyümölcsnek körülbelül 80 %-a víz, a megtisztított vér pedig akár a fájdalmat is enyhítheti, illetve meg is szüntetheti, ezen kívül csökkenti a vér húgysav-szintjét, amely az ízületi betegségek megelőzésében és enyhítésében nagy szerepet játszik. Hála a benne található gyulladásgátló anyagoknak, nagy segítsége lehet náthában szenvedőknek, valamint hörgőpanaszokra is gyógyírt jelenthez.
A cseresznye gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban: tartalmaz többek között káliumot, nátriumot, foszfort, továbbá A-, B- és C-vitaminokat is.
A piros gyümölcsben található anyagok segítik megkötni a szervezetben felgyülemlett káros anyagokat és segíti azok mihamarabbi kiürülését is. Közismert testsúly csökkentő hatásáról: gyorsan emészthető, kalóriaszegény, a benne található komponensek pedig megkötik és megakadályozzák, hogy a belekben található zsír felszívódjon. Értékes rosttartalma révén javítja az emésztést, és mivel antioxidánsokban gazdag, ezért a rákos megbetegedések megelőzésében is fontos szerepet játszik.
Mivel gyorsan romlik, érdemes hűvös helyen tárolni és mihamarabb elfogyasztani. Felhasználási módja sokféle: készülnek belőle lekvárok, szörpök illetve befőttnek is kiváló.