Amit a reflux betegségről tudni érdemes

Gyomorégés, mellkasi fájdalom, savas íz a torokban, krónikus köhögés – ezek mind a reflux betegség tünetei lehetnek. Tisztázzuk, hogy mi is az a reflux betegség.

Magyarországon a nyugati országokhoz hasonlóan a felnőtt lakosság meglehetősen nagy része él együtt ezzel a betegséggel, körülbelül minden harmadik embert érint. Sokan úgy élnek együtt betegséggel, hogy nem is tudnak róla, sőt vannak olyanok, akik még kezelik is saját magukat. Szódabikarbóna, vény nélküli savlekötők és lúgosító teák – főleg ezek szerepelnek a repertoárban, de vigyázzunk, mert ha nem fordulunk időben orvoshoz, akkor súlyos szövődményekkel kell számolni.

Mi is az a reflux?
Étkezéskor az ételt a nyelőcső mozgása a gyomor felé hajtja, a nyelőcső alsó záróizma megnyílik, az étel a gyomorba kerül, majd a záróizom bezárul. Ha a záróizom nem működik jól, a gyomorszáj tartósabban nyitva marad, és a savas, maró gyomornedv a nyelőcsőbe visszakerülhet. Refluxnak (visszafolyás) azt a jelenséget nevezzük, amikor a gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe. Önmagában ez még nem kóros, gondot akkor okoz, ha az átlagosnál többször fordul elő. Betegségnek akkor tekintjük, ha a reflux tüneteket okoz.

A tünetek:
A savas reflux jellegzetes tünete a gyomorégés. Előfordul, hogy egyeseknél a reflux gyomorszáj-táji fájdalmat, esetleg émelygést, savas büfögést okoz. A sav olykor feljön a torokba vagy akár a szájba is, savas, keserű szájízt okozva. Olykor a tünetek nem egyértelműek, és a beteg nem gasztroenterológushoz fordul.
Ez a betegség okozhat rekedtséget, éjszakai-reggeli krónikus köhögést, szorító mellkasi fájdalmat is. Sok olyan beteg jelentkezik a háziorvosnál, aki mellkasi fájdalmat panaszol, de az EKG és az egyéb kardiológiai vizsgálatok negatívak, ilyenkor a refluxra kell gyanakodni, mert a szívtájéki szorítást általában a nyelőcsőben lévő gyomorsav okozza.

Kialakulása, megelőzés:
A reflux betegség szinte bárkinél kialakulhat, de vannak tényezők, amik esetében gyakoribb a betegség kialakulása, ilyen például a gyakori köhögés, az asztma, a túlsúly és a stresszes életvitel. A reflux betegség az esetek jelentős részében gyomorsavcsökkentő gyógyszerekkel sikeresen kezelhetőek.
Ha az ember gyomra savasodásra hajlamos, akkor jobb, ha kerüli a túlzott alkoholfogyasztást, a zsíros, nehéz ételeket, köztudottan magas savtartalmú élelmiszerek halmozott bevitelét és a késői vacsorákat.

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Sztárok
Gesztesi Károly 2020. január 4-én, tragikus hirtelenséggel hunyt el. A közkedvelt színművész - aki színpadi-, film- és szinkronszerepek sokaságával véste be magát a publikum emlékezetébe - idén...
Sztárok
A 38 éves Nicola Aujula előre látta a Covidot és a Black Lives Matter mozgalom kitörését is - a jós most a két brit herceg jövőjéről is szólt.
Utazás
Csütörtökön front vonul át Magyarországon, ami az erre érzékenyek körében számos nem várt panaszt okozhat.
Lifestyle
Máris hátunk mögött hagytuk 2024-et. Az előttünk álló év sokak számára szerencsét hozhat, de nem mindenki dőlhet hátra nyugodt szívvel. Olvass tovább és mutatjuk, neked mit jósol a kínai horoszkópod...
Lifestyle
Az úgynevezett Béta generáció életét, sorsát, jövőjét teljesen más tényezők befolyásolják majd, mint a miénket.
Egészség
Csaknem húsz ásványvizet vett górcső alá a Pesticide Action Network Europe nevű szervezet, s a vizsgálat alá vont termékek többségében kimutatták a TFA (trifluorecetsav) nevű fluorvegyületet, ami az...