Állandóan hideg a kezed és a lábad? 4 súlyos betegség is állhat a háttérben – Muszáj kezeltetned magad
Hideg időben a legtöbb embernek hűvös tapintásúak lesznek a végtagjai, a szervezet ugyanis a létfontosságú szervek vérellátásának megoldására törekszik. Ha azonban ez az állapot nem csak az őszi, téli hónapokban áll fent, hanem állandóan, akkor valószínű, hogy valamilyen betegség okozza a kellemetlen tüneteket. Nézzük a 4 legsúlyosabbat!
1. Keringési zavarok
A hideg kezek és lábak leggyakoribb oka a keringési elégedetlenség. Ez az az állapot, amelyben nem vagy csak részlegesen teljesül a vérkeringés célja: amellett, hogy a szövetek sejtjeihez nem jut elegendő oxigént szállító vér, az anyagcsere melléktermékeinek onnan történő elszállítása sem működik rendesen.
A szervezet elsősorban a létfontosságú szervek (szív, máj, tüdő) vérellátását biztosítja; a keringési rendszer központja a szív, aminek pumpafunkciója a keringési rendellenesség esetén csökken, így kevesebb vér jut a perifériákba, vagyis a szívtől távol eső végtagokba. Nem véletlen tehát, hogy a kezek, lábak hidegek lesznek, esetleg zsibbadnak, fájnak - emellett gyengeséget, elesettséget, súlyos esetben eszméletlenséget, sápadtságot, szapora szívműködést tapasztalhatnak a betegek.
A keringési elégtelenség hátterében genetikai adottság (alacsony pajzsmirigy-hormonszint), alacsony vérnyomás, esetleg érszűkület, érelmeszesedés, érelzáródás, szívelégtelenség állhat. Ezeket a betegségeket mindenképpen kezelni kell, szánj időt a kivizsgálásra!
2. Raynaud-kór és Raynaud-szindróma
Sokan azt hiszik, hogy a Raynaud-kór és a Raynaud-szindróma ugyanaz, pedig fontos tisztázni, hogy kétféle betegségről van szó. A Raynaud-kór jellemzője, hogy a kéz ujjai mindkét oldalon hideg hatására vagy pszichés, érzelmi megterhelést követően rohamszerűen, fájdalmasan elfehérednek. Az ok egyszerű: az artériák összeszűkülnek, és a vér kiáramlik belőlük. Később az ujjak lilás, majd vöröses színűre váltanak, amikor enyhül az érgörcs.
A Raynaud-szindrómára ugyanezek a tünetek jellemzőek, csak nem a két kéz összes ujján, hanem csak az egyik kéz 1-2 ujján. A szindróma nem önálló betegség, általában autoimmun betegség, carpalis alagút szindróma okozza, így a Raynaud-szindróma kezeléséhez ezeket a kórokat kell először meggyógyítani. A kezeidet pedig úgy tudod védeni, ha óvod őket a hidegtől, a nedvességtől, a sérülésektől, és igyekszel melegen tartani, ezenkívül ajánlott az érösszehúzódást kiváltó gyógyszerek, kímélő krémek alkalmazása is.