A lisztérzékenység - Tudj meg mindent a betegségről!
Hazánkban nagyjából több százezerre tehető a gyermek és felnőtt korú lisztérzékenyek száma. A probléma hátterében főleg genetikai okok állnak, melyek a környezeti ártalmak hatására idéznek elő megbetegedéseket. A genetikai adottságokból következően a betegség sokáig lappanghat, és bármely életkorban kialakulhat.
Mi a lisztérzékenység?
A lisztérzékenység vagy glutén érzékenység (coeliakia, mely görög eredetű, jelentése=has) egy folyamatosan fennálló bélrendszeri megbetegedés. Pontosabban a vékonybél krónikus, felszívódási zavarhoz vezető megbetegedése, mely az étkezéssel bevitt bizonyos növényi fehérjék (glutén) hatására alakul ki az erre fogékony egyénekben.
A lisztérzékenység hatásai
Az immunreakció hatására a vékonybél szerkezete átalakul, felszíne simábbá válik, a bélbolyhok ellaposodnak (boholysorvadás jön létre), csökken a felszívó felület, így felszívódási zavar és hiányállapotok (vas, cink, kalcium, D-vitamin, fehérje) alakulnak ki.
Az emésztetlen glutén arra készteti az immunrendszert, hogy az megtámadja a vékonybél falát, mellyel olyan tüneteket idéz elő, mint például hasmenés vagy székrekedés, hányinger és hasüregi fájdalom. Növekszik a széklet zsírtartalma, és az idők során folyamatos támadásnak kitett vékonybél egyre inkább károsodik. Mind kevésbé lesz alkalmas arra, hogy felszívja a szervezet számára nélkülözhetetlen tápanyagokat, például a vasat és a kalciumot. Mindez idült táplálkozási hiánybetegséghez, előbb-utóbb vérszegénységhez, csontritkuláshoz és további egészségi problémákhoz vezethet.