Egészség

A gyulladt fog - mi okozza, hogy kezeljük?

A fogbél gyulladás egy kevéssé ismert, ám annál fájdalmasabb fogászati probléma.

Mi a foggyulladás és mi okozza?

Amikor a fog belső, idegekkel átszőtt részét, az úgynevezett pulpát érinti a gyulladás, akkor beszélhetünk foggyulladásról. Akkor alakul ki, amikor fogszuvasodás vagy a fog sérülése miatt védtelenné válik a fog belseje, gyakori mellékhatása lehet a gennyes tályog, amely feldagadt arc jelez. Bár sokan nem szeretnek fogorvoshoz járni, a gennyes fog kezelése házilag semmiképp nem ajánlott!

A foggyulladás leggyakoribb okozója, hogy a felhalmozódott fogkőben hemzsegő baktériumok fogszuvasodás során elérik a fog belsejét is, a bakteriális fertőzés nyomán pedig kialakul a gyulladás. Kialakulhat még sérülés, trauma következtében, például amikor baleset következtében törik a fog és így válik védtelenné a belseje a kórokozókkal szemben. Fogcsikorgatás, túl magas tömés vagy egyenetlen (csak egy oldalon történő) rágás is okozhatja.

A foggyökérgyulladás tünetei és kezelése

A foggyulladás jellemzői tünetei közé tartozik az erős fogfájás, a láz, illetve a feldagadt arc és fogíny. A fogfájásra sajnos nem minden esetben hat a gyógyszer, csak ha ibuprofén vagy diklofenák tartalmú fájdalomcsillapítóval próbálkozunk: ezekkel a hatóanyagokkal az erős fogfájás csillapítása is lehetséges.

Fogíny tályog kezelése házilag nem lehetséges, így erősen ajánlott minél hamarabb orvoshoz fordulni. A gyulladt fog kezelése a fogászati rendelőkben függ attól, hogy gyulladás milyen stádiumban van. Első lépés általában a fog megtisztítása a baktériumoktól és szennyeződésektől, fogszuvasodás fennállásakor pedig fogtömés követi. Ez önmagában eredményes lehet a foggyulladás korai szakaszában, ha viszont ezzel elkéstünk, akkor a gyökérkezelés, illetve gyökércsúcs rezekció oldhatja meg a helyzetet, vagy végső esetben a fog eltávolítása.

Amennyiben nem fordulunk foggyökér gyulladás esetén időben fogorvoshoz, az alábbi, súlyos szövődményeket tapasztalhatjuk:

  • genny, illetve sipolyképződés,
  • csonthártyagyulladás, tályog kialakulása
  • másodlagos betegségekhez vezető gócbetegség, amely okozhat hajhullást, reumás tüneteket, de akár szívproblémákat is.

Megelőzés: mit tehetünk?

Megfelelő szájhigiénia és rendszeres fogászati szűrővizsgálat mellett jelentősen csökkenthetjük a foggyulladás kialakulásának esélyét. Kezeltessük fogorvossal időben kisebb mértékű fogászati problémáinkat, mint például a fogkőlerakódás, enyhe fogszuvasodás, fogcsikorgatás.

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Egészség
Lifestyle
Vesd be ezt a 3 egyszerű tippet, és soha többé nem készül rossz kép rólad!
Lifestyle
Radikális változások várhatóak ma a Skorpió karrierjében.Napi horoszkóp.
Fashion&Beauty
Szuper dögös, rendkívül sokoldalú és könnyen karbantartható, nem csoda, hogy minden nő ezt kéri most a fodrászától.
Lifestyle
Pszichológiai tény, hogy az emberek nem igazán az ünnepet helyezik előtérbe, hanem azt akarják, hogy minél több szabadnapjuk legyen.
Lifestyle
Mindössze a két fő összetevőre és kevesebb mint 10 percre van szükséged hozzá.
Egészség
Cikkünkben olyan szuperélelmiszereket szedtünk össze, melyekről a legtöbb ember még csak nem is hallott, pedig elképesztő, milyen hatással lehetnek szervezetünkre és egészségünkre, ha rendszeresen...