Tudta, hogy az alkohol különösen a nők körében emeli a szívbetegségek kockázatát?
Az American College of Cardiology éves ülésén egy új tanulmányt mutattak be, ami érdekfeszítő összefüggésre hívta fel a résztvevők és a világ figyelmét. Az alábbiakban ezen tanulmány eredményeit részletezzük.
Alkohol és szívbetegségek kapcsolata
A LifestylePro Academy vegán életmód és táplálkozási tanácsadó képzésén szó esik az alkoholfogyasztás káros hatásairól, annak a szervezetre gyakorolt mechanizmusáról. A tanulmány eredményei szerint a heti nyolc vagy annál több alkoholtartalmú italt fogyasztó fiatal és középkorú nőknél lényegesen nagyobb a szívkoszorúér-betegség kialakulásának a kockázata, mint azoknál, akik ettől kevesebbet isznak.
A vizsgálat során a 18-65 éves felnőttekre összpontosítottak, és több, mint 430.000 ember adatait elemezték, olyanokét, akik a Kaiser Permanente észak-kaliforniai egészségügyi szervezetében kaptak ellátást. Az adatokat az alapellátási látogatások során kapott adatokból nyerték – ennek alkalmával a szívkoszorúér-betegség diagnózisát vették górcső alá az alkoholfogyasztás szintjéhez viszonyítva.
Mit mutatnak az eredmények?
Az eredmények beszédesek voltak: azon nők esetében, akik magas alkoholfogyasztásról számoltak be, mintegy 45%-kal nagyobb volt a szívbetegség kialakulásának a kockázata az alacsony alkoholfogyasztásúakhoz képest, és mintegy 29%-kal magasabb a mérsékelt alkoholfogyasztásúakhoz képest.
68%-kal nagyobb volt a szívbetegség kialakulásának a valószínűsége a nagyivók kategóriájába tartozó nőknél a mérsékelt alkoholfogyasztású nőkhöz képest. Azoknál a férfiaknál, akik magas alkoholfogyasztásról beszéltek, 33%-kal nőtt meg a szívbetegség kialakulásának a valószínűsége a mérsékelt bevitelű férfiakhoz viszonyítva.
A fiatal nők sem kivételek
A tanulmány vezető szerzője, Dr. Jamal Rana elmondta, hogy a nők esetében következetesen magasabb kockázatot fedeztek fel még mértéktelen ivás nélkül is, és meglepő volt a számukra, hogy a fiatalabb nőknél is megfigyelhető volt a szívbetegség kockázata, amely általában az idősebb nőknél volt korábban a jellemző.
A kutatók azt is kiemelték, hogy a nők más módon dolgozzák fel az alkoholt, mint a férfiak, és hogy az alkohol egészségügyi kockázataira való figyelemfelhívás fontos lehet a szívbetegségek megelőzése érdekében.
További következtetések
Az eredmények arra is utaltak, hogy nem volt szignifikáns a különbség a mérsékelt és az alacsony alkoholfogyasztás között, attól függetlenül, hogy mértéktelen alkoholfogyasztásról számoltak-e be. Az alkohol emeli a vérnyomást és olyan anyagcsere-elváltozásokhoz vezet, amelyek gyulladást és elhízást okoznak.
A tanulmány egyik korlátját az jelentette, hogy az emberek általában kevesebb alkoholfogyasztást ismertek be a valós értékekhez képest.
A kutatók szerint az alkohol esetében a rutinszerű egészségügyi felmérések elvégzése lenne a legjobb módszer, de még további kutatások kellenek az optimális stratégiák meghatározásához.