Ezt te sem gondoltad volna: ez történik a testeddel, ha teljesen abbahagyod a sófogyasztást
Sokan összpontosítanak arra, hogy kevesebb sót fogyasszanak, sőt: néhányan teljesen elhagyják az étrendjükből. De biztos jó ötlet?
Szükség van a sóra
Két ásványi anyag – a nátrium (40%) és a klorid (60%) – a só építőköve. Ők az elektrolitok királya és királynője, amik azért dolgoznak, hogy fenntartsák a tested működését. Egyszerűen szükséged van rájuk. A nátrium és a klorid olyan elemek, amik segítenek fenntartani a folyadékszintet és a tápanyagokat energiává alakítani. Támogatják a szívritmust, az agyműködést és az izomszabályozást is. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) azt javasolja, hogy az egészséges felnőttek napi 2300 milligrammnál kevesebb nátriumot fogyasszanak, ami körülbelül egy teáskanál konyhasónak felel meg.
Sokan tisztában vannak azzal, hogy a túlzott sófogyasztás magas vérnyomást idézhet elő, valamint növelheti a szívbetegségek és a stroke kockázatát, továbbá puffadást és alvászavart okozhat.
De mi történik akkor, amikor túlzottan kevés sót fogyasztasz vagy esetleg teljesen elhagyod az étrendedből? Eláruljuk!
Kattints a galériára!
Nem csupán finom íze, de elképesztő egészségügyi előnyei miatt is megéri csemegézni ebből a népszerű snackből, hiszen varázslatosan hat szervezetünkre nézve már napi pár szem is belőle.