A társasjáték jótékony hatásai a gyermek fejlődésére
Az első hét évben a gyerekek észrevétlenül, játszva tanulnak. Éppen ezért nagyon fontos minél változatosabb kiegészítőket vásárolni számára az életkori sajátosságokat figyelembe véve. Az egyszerűbb társasokkal már a kiscsoportos óvodások is tudnak játszani.
Ahogy a gyerek fejlődik és megérti a szabályokat, a bonyolultabb játékok is megfelelőek lesznek számára. Ezekkel nem csupán a gyerekek, hanem a felnőttek is előszeretettel játszanak, hiszen szinte minden család polcán rejlik egy-két minőségi, szórakoztató társasjáték a Játékszigettől. A gyermek számára a társas nemcsak a szórakozás eszköze, hanem a fejlődésé is. Többek közt az alábbi területeket fejleszti ez a típus.
Kudarctűrő képesség
Életünk folyamán számos kudarccal szembesülünk, ez pedig a gyerekre is igaz. A társasjátékban könnyű alulmaradni és akár utolsóként a célba érni. A későbbi kudarcok kezelésében nagy szerepet játszanak a társasok. Vannak gyerekek, akik képtelenek kezelni a számukra negatív helyzetet, amit hisztivel, kiabálással, sírással mutatnak ki. A közös időtöltés segít megtanítani, hogy nem mindig nyerhet a gyerek, nem mindig az van, amit szeretne.
A győzelem súlyának elviselése
Egyszerűnek tűnhet győztesen kikerülni az adott helyzetből, de valójában ennek is megvan a maga súlya, melyet nem könnyű elviselni. A győzelmet tudni kell alázattal viselni, hiszen aki ma nyertes, az holnap könnyen az utolsó helyen találhatja magát.
Emellett a győzelem megtanítja arra a gyermeket, hogy a siker érdekében olykor kockáztatni kell, jól kell viselni a feszült helyzetet és kitartónak kell lenni.
Szabálykövetés elsajátítása
Minden társasjátéknak vannak szabályai. Nemcsak a győzelemhez kell betartani a szabályokat, hanem ahhoz is, hogy egy jót lehessen játszani. A szabályok betartásának képessége a későbbi életben is nagyon hasznos, hiszen az óvodában, iskolában és a mindennapi életben is megvannak azok a regulák, melyek betartása elengedhetetlen.
Szociális készségek, türelem
Nincs is annál jobb, mint együtt játszani anyával, apával, tesóval, mamával vagy épp a kispajtásokkal. Miközben a gyerek másokkal tölti az idejét, türelmet tanul, hiszen ki kell várnia, amíg a többiek lépnek. Ráadásul egy olyan közösségi élményben lehet része, mely erősíti a másokhoz tartozás érzését. A minőségi együtt töltött időnél kevés jobb dolog van.
Koncentráció
Csak úgy lehet igazán játszani, ha mindenki a játékra koncentrál. A fókuszálás elengedhetetlen ahhoz, hogy az események fonalát ne veszítse el a gyerek és megértse a szabályokat, illetve hogy mi miért történik a pályán.
Kreativitás
A játék során a gyermek képes teljesen beleélni magát a helyzetbe. Gyermekkorban a játék, legyen az autókázás, társas- vagy építőjáték, segít az érzelmek feldolgozásában és a kreativitás fejlesztésében.