Kihullik a hajunk a hidegben, ha nem hordunk sapkát - Igaz vagy csak a szülők találták ki?

Bizonyára neked is százszor elmondták a szüleid télen: vegyél sapkát, különben kihullik a hajad. És bár felnőttél, de a hajkoronádat féltve a mai napig fejfedőt húzol a biztonság kedvéért. De valóban van okod a félelemre?

Kényelmes, puha, csinos, és valahol szükségszerű is a sapka viselése télen, ha nem szeretnénk fázni. Azt mondják, a testhőmérsékletünk nagy részét a fejünknél veszítjük el. Valóban így lenne? Nos, a tudósok alapos vizsgálatokat végeztek a témában, és tudod mire jöttek rá? Hogy ez ostobaság.

A sapkaviselési tanács eredetét egy 1970-es amerikai hadsereg túlélési kézikönyvére vezették vissza, amely erősen ajánlotta a fej befedését, ha hideg van, mivel "a testhő 40-45 százaléka" a fejnél vész el. Ez a mítosz az amerikai hadsereg 1950-es években végzett homályos tudományos kísérletének hibás értelmezéséből fakadt. Ezekben a vizsgálatokban az önkéntesek sarkvidéki túlélőruhát viseltek, és csípős hidegnek voltak kitéve. Mivel testüknek az egyetlen fedetlen részük a fejük volt, a hőjük nagy része - nem túl meglepő módon - ott távozott.

Rachel Vreeman és Aaron Carroll, az indianapolisi Indiana Egyetem Egészségpolitikai Központjának munkatársai, akik megcáfolták a hiedelmet azt mondták: „Ha igaz lenne, akkor az emberek ugyanannyira fáznának, ha sapkában, ám nadrág nélkül mennének ki a hidegbe. Nyilvánvaló, hogy ez nem így van”. Amennyiben a kísérletet csak úszónadrágot viselő emberekkel végezték volna, akkor testhőjük legfeljebb 10%-át vesztették volna el a fejükön keresztül – teszik hozzá a tudósok.

Tehát, azt már tudjuk: nem igaz, hogy a hő javarészét a fejünknél veszítjük el. Mi a helyzet azzal, hogy a hideg maga hajhullást okoz?

Kattints a galériára, és megtudod!

1
A hajhullás az egyik leggyakrabban előforduló probléma, amely mind a férfiak, mind a nők számára minden korosztályban tapasztalható. Természetes, hogy naponta 70-100 szálat veszítünk. De nem okolhatjuk érte a hideg időt, amint arra a Healthline is rávilágíit. A fejbőrben lévő szőrtüszők növekedési ciklusokon mennek keresztül, és a hidegebb hőmérséklet hatására a fejbőr "megragadja" a hajszálakat. Ilyenkor pont, hogy kevesebb hajunk hullik ki. Gondolj csak a házi kedvencedre: a macskádnak is dúsabb a bundája télen, nem igaz? Szóval hamis az állítás, miszerint a hideg időjárás fokozza a hajhullást. Ezért ha a hajadat vékonyabbnak érzed, vagy csakugyan hullik a hajad, annak más oka lehet, nem pedig a hideg.
Kattints a további képekért!

Az "összecsíptetett haj” egy szuper szépségtrükk, ami megrövidítheti a reggeli készülődést. Adunk egy másik szuper tippet is, amelynek segítségével szintén dúsabb hatást érhetsz el.

leadkép: unsplash.com

Oldalak

Video Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Sztárok
      Lékai-Kiss Ramóna új oldalát mutatja majd meg A Nagy Duettben, ebben pedig Brasch Bence lesz segítségére.
      Home&Design
      Sokan szeretik díszíteni a konyhájukat, de tudtad, hogy ezek az ártatlannak tűnő szuvenírek akár a hűtőd működésére is rossz hatással lehetnek? Mutatjuk, miért érdemes óvatosnak lenni velük!
      Sztárok
      Gáspár Győző azt is elárulta, hogy melyik magyar énekesnőt szeretné megszemélyesíteni A Nagy Duett-ben.
      Sztárok
      Diákból lesz tanár: Mihályfi Luca és Hegyes Berci a Dancing with the Stars után szerelmespárként vágnak neki A Nagy Duettnek.
      Egészség
      Kevesen tudják, de többféle élelmiszer is tartalmaz természetes módon kisebb-nagyobb mennyiségű hidrogén-cianidot, amit kéksavnak nevezünk.