Műfenyőt vagy igazit érdemes vásárolnunk? A szakértő végre elárulja a választ
Sokan gondolkodás nélkül az élőfenyő mellett teszik le a voksukat, ám egyesek szerint a természetben teszünk kárt, ha igazi karácsonyfát helyezünk el az otthonunkban. Ugyanakkor persze a műfenyő népszerűsége is nőttön nő, de melyik a jobb választás?
Egy örök dilemma
A karácsonyi szezon közeledtével sokan teszik fel maguknak a régóta visszatérő kérdést: műfenyőt vagy igazit érdemes inkább vásárolni? Az élőfenyő mellett szól, hogy különleges varázsa van, viszont sokan úgy gondolják, a természetnek ártunk, ha kivágatunk egy élő növényt cska azért, hogy pár napig (esetleg hétig) karácsonyfaként ékesítse a nappalinkat. A kérdésben roppant nehéz dűlőre jutni, ám most Bera Péter, a Klímapolitikai Intézet hulladékgazdálkodási és körforgásos gazdaság szakértője is összefoglalta gondolatait a témával kapcsolatosan.
A karácsonyfaállítás hagyományának története
Bera elemzésében kitér rá, hogy a19. század végén és a 20. század elején a karácsonyfa jelentős népszerűségre tett szert, míg Európában ebben az időben maximum 1,5 méter magas fenyőket vágtak ki, addig az amerikaiak 2 méternél is magasabbat, sőt a keleti parton nem volt ritka a 2,5-3 méter magas fa sem. Az amerikaiak házilag gyártott díszeket aggattak a fenyőre, míg a németek és Közép-Európa lakóssága továbbra is az almát, a mogyorót vagy éppen a marcipános, diós sütit favorizálták. A 20. század elején először az Egyesült Államokban, majd Nyugat-Európában is elterjedt a gyertya gyújtás, majd az égősorok.
Az élőfenyővel párhuzamosan kezdett el terjedni a műfenyő is. Ezek kezdetben libatollból készültek, majd a wc keféket festették zöldre, később a műanyagok elterjedése után megjelentek a 2D-s műfenyők. Az 1950-es évektől egyre elterjedtebbé váltak a jóval igényesebb és az élő fára hasonlító 3D-s fenyők.
Egyes természetvédők - helytelen és tudományos szempontból alaptalan - nyomására egyre elterjedtebbek a műfenyők. Sokan azért is preferálják az élőnövénnyel szemben, mert sokáig eláll, nincsenek hibái és nem hullajtja a levelét.