Ismeretlen betegségek lephetik el a világot: félelmetes dolgokat szabadít ki a gleccserekből a globális felmelegedés
A gleccserjégbe zárt, eddig soha nem látott mikrobák új járványok hullámát indíthatják el, ha kiszabadulnak.
Félelmetes időszakot hozhat el a globális felmelegedés
Döbbent tudósok több mint 900, eddig soha nem látott mikrobafajt fedeztek fel a Tibeti-fennsík gleccserein belül élő mikrobákból. A mikrobák elemzéséből kiderült, hogy egyesek új járványok kialakulásához vezethetnek, ha az éghajlatváltozás okozta gyors olvadás kiszabadítja őket jeges börtönükből – számolt be a Live Science.
Eddig ismeretlen baktériumokra bukkantak
Egy új tanulmányban a Kínai Tudományos Akadémia kutatói 21 gleccserből vettek jégmintát a Tibeti-fennsíkon. A kutatócsoport 968 mikrobafajt talált a jégbe fagyva – főként baktériumokat, de algákat, archaea- és gombafajokat. Azonban ami talán még meglepőbb, hogy ezeknek a fajoknak mintegy 98%-a teljesen új volt a tudomány számára.
A felfedezés még a kutatók számára is váratlan volt
„A szélsőséges környezeti feltételek, például az alacsony hőmérséklet, a magas napsugárzás, az időszakos fagyási-olvadási ciklusok és a tápanyag-korlátozás ellenére a gleccserek felszíne változatos életformákat tart fenn”
– írták a tanulmány szerzői. A kutatók nem tudják pontosan, hogy egyes mikrobák milyen idősek: a tanulmány szerint korábbi tanulmányok kimutatták, hogy akár 10 000 éve jégben rekedt mikrobák is újraéleszthetők.
Felfoghatatlan veszélyeket rejthet még a globális felmelegedés
A gleccserek olvadása a globális felmelegedés hatására növeli annak esélyét, hogy a potenciálisan veszélyes mikrobák – baktériumok – kiszabadulnak és pusztítást végeznek – mondták a kutatók, akik kiemelték, hogy ezek majd világjárványokhoz vezethetnek, ha a környezetbe kerülnek.
A bizonyítékok arra utalnak, hogy az újonnan felfedezett baktériumok némelyike nagyon veszélyes lehet az emberre és más szervezetekre. A kutatócsoport 27 000 potenciális virulenciafaktort – olyan molekulák, amelyek segítik a baktériumok behatolását és kolonizálását a potenciális gazdaszervezetekbe – azonosított. A kutatók figyelmeztettek, hogy ezeknek a virulenciafaktoroknak mintegy 47%-át még soha nem látták, így nem lehet tudni, mennyire lehetnek károsak.
A kész ételek rendszeres sózása évekkel rövidítheti meg az életünket egy félmillió középkorú britet vizsgáló tanulmány szerint.