Különleges orvosi siker: 3 napig életben tartott donormájat ültettek egy férfi szervezetébe
A recipiens végstádiumú rákban szenvedett, a sikeres műtétet követő 12. napon viszont elhagyhatta a kórházat.
A testen kívül tartották életben
Egy svájci orvoscsoport sikeresen átültetett egy donormájat, amelyet egy speciális gép segítségével három napon át melegen és életben tartottak a testen kívül – írja a BBC News beszámolója alapján az MTI.
A transzplantációt a Zürichi Egyetemi Kórház sebészei végezték el a transzplantációs osztály igazgatója, Pierre-Alain Clavien vezetésével. Az orvosok elmondták, hogy a páciens, aki a májat kapta, egy év elteltével is jól van. A férfinek azért volt szüksége májátültetésre, mert végstádiumú rákja volt. A donorszerv egy 2021 májusában elhunyt 29 éves nőtől származott. A transzplantációs műtétre négy nappal azután került sor, hogy a donorszervet eltávolították a nő testéből.
A normotermikus perfúziós módszer folyamatos vérellátást biztosít a szervnek, ami a szakértők szerint jobb, mint a hagyományos, jégbe hűtéses módszer. A szerv életképességét akár tíz napra is ki lehet terjeszteni - közölte a műtéttel kapcsolatban a svájci csapat a Nature Biotechnology című folyóiratban.
Új távlatokat nyithat a májbetegségek kezelésében
A férfi 12 nappal a műtét után hazatérhetett a kórházból. Orvosai szerint az ígéretes módszert tovább kell tesztelni több beteggel és hosszabb megfigyelési idővel.
"Úgy gondoljuk, hogy ez az első transzplantációs siker új távlatokat nyithat számos májbetegség kezelésében" – nyilatkozták a Nature Biotechnology folyóiratnak.
A szakértők remélik, hogy az eredmény segíthet csökkenteni a kidobásra ítélt donorszervek számát, ugyanis a szövetek és szervek alacsony hőmérsékleten történő tartósítása jelentős sejtkárosodást okozhat. A donormáj tárolási idejének meghosszabbítása nagyobb rugalmasságot biztosítana a transzplantációs műtét időzítésében is. A lehűtött máj legfeljebb 12 órán át tartható el.
A gép gyógyszereket vagy tápanyagokat, valamint vért is be tud juttatni a szervbe, hogy az a lehető legjobb állapotban legyen az átültetésre.
Az új technológiát már Nagy-Britanniában is elkezdték alkalmazni.
Fotó: 123rf
Egyesek szerint az AstraZeneca vakcinája okozza, mások laboratóriumi eredetűnek hiszik a majomhimlőt
Az immáron Európában - sőt Magyarországon - is terjedő majomhimlővel kapcsolatban még szakértői berkekben is nagy a bizonytalanság, de az összeesküvés-elméletek hívei máris a legképtelenebb magyarázatokkal hozakodnak elő az új járvány kapcsán. Fontos, hogy egyiknek se dőlj be, ugyanis a színes képzeletű konteó-gyártók állításai mögül nemcsak a bizonyítékok hiányoznak, de a józan észnek is ellentmondanak.