Igaz, hogy spontán gyógyulhat a gerincsérv? Ezt kell mindenképp tudnod a gerincünket leggyakrabban érintő betegségről
A gerincsérv és az egyéb porckorong elváltozások sokszor félelmet keltenek bennünk, és amennyiben a vizsgálatok során kiderül, hogy sérvünk van, akkor ezzel indokoljuk a derékfájdalmukat. A félelmünket pedig csak tovább fokozzák az interneten olvasható, különféle korlefolyásokról szóló, hátborzongató történetek.
Ne ess kétségbe!
Olosz József, a Sherlock Rehab vezető gyógytornásza, manuálterapeutája szerint azonban nem kell azonnal kétségbeesni, ugyanis az esetek többségében a gerincsérv jól kezelhető probléma. Ráadásul egyre több tanulmány bizonyítja, hogy a gerincünkben kialakuló strukturális elváltozások és a tüneteink között nincs szoros összefüggés.
Panaszok, tünetek – Mi okozhatja?
"Az idő előrehaladtával fokozódik a gerinc degenerációja. Évről évre meszesedik a gerinc, kilapulnak a csigolyák, ezért már 40 évesen alacsonyabbak vagyunk, mint 20 évesen voltunk. Ez egy megállíthatatlan, természetes folyamat, akárcsak a bőrünk ráncosodása.
Mégis megrémülünk, ha az MR leleten ezt olvassuk: kilapult csigolyák, gerincsérv, protrusio (kitüremkedés). Azonban a legtöbb esetben nem a leletünkön olvasott diagnózis a panaszunk oka" – magyarázta a szakértő.
Mi pontosan a porckorong sérv?
A csigolyák között elhelyezkedő porckorongnak fontos szerepe van a mozgásban és a kompressziós erők leküzdésében. A külső rostos kéreg (annulus) adja a vázat, amiben egy kocsonyás anyag (nucleus) található. Akkor beszélünk gerincsérvről, ha ez a körkörös rost átszakad és a belső kocsonyás mag kitüremkedik.
Lapozz!