Ezért fröcskölnek a borászok bort a pince falára - Profitól tudtuk meg a titkokat
Ki ne ismerné azt az érzést, amikor egy hideg téli estén csak arra vágyunk, hogy hazaessünk és kinyissunk egy üveg finom bort. De vajon mennyit tudunk azokról a varázslatos helyekről, ahonnan ez a finom ital származik? A borospincék számtalan olyan érdekességet rejtenek, amelyekről ritkán hallani. Íme, 5+1 érdekesség a borospincék világából.
A penészrétegnek fontos szerepe van
A borospincék falán élő nemes penész neve hivatalosan Zasmidum cellare. Ennek a fonalas gombának rengeteg jótékony hatása van a pincére nézve: kiegyenlíti a levegő páratartalmát, tisztítja a levegőt és fenntartja a borok éréséhez megfelelő mikroklímát – mindezt úgy, hogy közben a borokból kipárolgó alkoholból táplálkozik.
Hidegben ellustul a bor
„A 12,77 Celsius-fok egy igazán mágikus szám a borászok munkájában. Ez a tökéletes hőmérséklet a borok érleléséhez, ennél hűvösebb már „nyugalmi állapotba” taszíthatja a bort, aminek eredménye, hogy elveszik a bor zamata” – kezdte Kovács Zita borász. „Körülbelül 20 °C-ig lehet maximum engedni a hőmérsékletet a pincékben, a kritikus 23,88 °C felett pedig elkezd a bor öregedni, ami kedvezőtlenül gyorsítja az érési folyamatot. Az ideális hőmérséklet tartása mindennél fontosabb, hiszen a hőingadozás tágítja, valamint összehúzza a bort és a dugót is, így bejut a levegő a palackba és idővel oxidálódni fog a bor, amelynek következtében ihatatlanná válik.”
Ételt a pincébe bevinni szigorúan tilos
Az ételek – legfőképpen a kenyérfélék – nemkívánatos vendégek a borospincékben. Elég egy apró morzsa, hogy baj legyen, hiszen ha lehullik a földre, a benne lévő élesztő könnyen megtelepszik és elszaporodik a pincében. Ezek a gombák káros folyamatokat idéznek elő, így a legapróbb ételdarabka is komoly bosszúságot okozhat a bortermelőknek.
Lapozz, még több érdekesség vár rád!
Oldalak
A javasolt szűrőprogram ide kattintva elérhető.