Megdöbbentő történelmi tények - Pszichiátria, mint a totalitárius rendszerek eszköze
Václav Havel 2008-as kezdeményezésére augusztus 23-át a totalitárius rendszerek áldozatainak emléknapjává nyilvánították. Azt sokan tudják, hogy a két nagy totalitárius diktatúra, a nácizmus és a kommunizmus rengeteg áldozatot követelt, azt viszont már kevesen, hogy ezekben a népirtásokban milyen szerepet játszottak a pszichiátriai ideológiák.
Pszichiáterek teremtették meg a nácizmus alapjait 1895-ben, majdnem 40 évvel a náci párt hatalomra jutását megelőzően, és ugyancsak a pszichiátria volt a Szovjetunió eszköze disszidensek elhallgatásában.
Alfred Ploetz svájci német pszichiáter szorgalmazta azt az elgondolást, mely szerint az értéktelen életeket el kell pusztítani, és létrehozta a Rassenhygiene (fajegészségtan) szót.
Ernst Rüdin német pszichiáter, aki segédkezett a náci Németország 1933-as sterilizációs törvényeinek megalkotásában, azt szorgalmazta, hogy a pszichiátria vállaljon jelentős szerepet a faj megtisztításában, amelynek része volt az is – ahogy azt ő mondta –, hogy a genetikailag „fogyatékos” személyek „képtelenek legyenek a szaporodásra.”
A Faji Higiénia Úttörője
A náci párt mindkettejük munkáját elismerte. Rüdin volt a párt első olyan tagja, aki elnyerte a párt Becsület Arany Medálját. 1943-ban Hitler maga adományozta Rüdinnek a „Faji Higiénia Úttörője” címet. Rüdin önkívületben volt: „Csak a Führer által váltak valóra 30 éves álmaink, hogy bevezessük a faji higiéniát a társadalomba.”
1934 és 1945 között kb. 350000 embert sterilizáltak. Az elmegyógyintézetekben 1940-re megkezdődtek a gyilkos gázokkal folytatott „öléspróbák”. Egy évvel később az eutanázia-programot koncentrációs táborokká fejlesztették tovább.
A Szovjetunióban disszidensnek nevezték és az állam ellenségének bélyegezték azokat, akik nem követték a párt irányvonalát. Ha valakiről akár egy suttogás is eljutott a titkosrendőrséghez, az illető eltűnt az egyik speciális pszichiátriai kórházban.
"Gyógyítás" tudatmódosító szerekkel
A szovjet pszichiáterek szerint ezek az emberek hajlíthatatlan meggyőződésben szenvedtek, amely egy új „betegség”, a „lassú skizofrénia” egyik tünete volt. Ahogy az a pszichiátriákon általában szokás, a szovjet pszichiáterek is erős tudatmódosító szereket írtak fel, hogy „meggyógyítsák” pácienseiket.
Pavlov munkái alapozták meg azt a mai napig is élő pszichiátriai téveszmét, miszerint az emberek, a kutyákhoz hasonlóan, alapvetően programozható állatok, akikre csak a félelem és a jutalmazás hat. Pavlov kísérleteiből egyenes út vezetett azokhoz az embertelen agymosó technikákhoz, amelyeket a Szovjetunió és Kína használt a huszadik század közepén.
1967 és 1987 között a szovjet kormány több mint 2 millió embert tartóztatott le, akiket politikai okból mentálisan betegnek nyilvánítottak és pszichiáterek kényszerkezeltek.
A pszichiátria ma is a kormányok kényszerítő eszköze mindenütt a világon.
Az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány jelenleg is azon dolgozik, hogy a mentális egészségügy területén elkövetett emberjogi sérelmeket és visszaéléseket feltárja, és a világnap alkalmából felhívja a döntéshozók figyelmét arra, hogy tenni kell az ilyen jellegű jogsértések ellen.
Forrás: Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány