Mit tegyünk, ha napszúrást kaptunk?
A nagy melegben nagyon oda kell figyelni, hogy ne legyünk túl sokat a napon, igyunk sok folyadékot és próbáljunk hűvös helységekben lenni napközben. Azonban ha már késő, itt van egy kis segítség.
Napszúrás
A leggyakrabban strandokon fordul elő, de akármikor, akárhol kaphatunk napszúrást. A túlzott napozás miatt a szervezet hőszabályozása felborul. A tünetek 1-2 órán belül, de akár hamarabb is megjelenhetnek, amelyek a fejfájás, hányinger, szédülés, hőemelkedés, ritkább esetben hányás és eszméletvesztés. Súlyosabb esete a hőguta, amelynek tünetei forró, száraz bőr, kivörösödött arc, dülöngélő járás, magas testhőmérséklet.
Mit tudunk tenni?
A beteg folyadék veszteségét azonnal pótolni kell! Vigyük árnyékos helyre a beteget, tegyünk a homlokára és a mellkasára is hideg vizes borogatást. Ezután vigyük egy hűvös, klimatizált helységbe, de figyeljünk arra, hogy ne hirtelen hűtsük le a testhőmérsékletét, mert akár meg is fázhat. A fokozott verejtékezés só hiányt okoz, amit pótolnunk kell, sós víz formájában. A betegség viszonylag gyors lefolyású, ritkán jár csak szövődménnyel, 24-48 óra alatt rendeződik a beteg állapota is.
Hogyan védekezhetünk?
Ha tudjuk, hogy olyan helyre megyünk, ahol a nap szabadon éri a testünket, legfőképpen a fejünket, feltétlenül vigyünk magunkkal sapkát vagy esetleg vékony kendőt, ami rendkívül nagy segítség lehet. Fontos, hogy világos anyagból készüljön, hisz ez kevésbé szívja magába a meleget. Ha tehetjük, a sapkát is vizezzük be, hogy jobban védjen minket a melegtől. De a legjobb amit tehetünk, ha árnyékban tartózkodunk a déli órákban, így elkerülhetjük a kellemetlen mellékhatásokat.