A placebo-hatás: gyógyulás valódi hatóanyag nélkül

Létezik az a fizikai – vagy lelki eredetű – fájdalom, amikor már nem tudunk uralkodni magunkon, s azt érezzük, muszáj bevennünk egy tablettát. Az összetevők a gyógyszer bevétele után rögtön nem fejtik ki hatásukat, mégis gyakran előfordul, hogy a fájdalom egyből elmúlik, lelkünk azonnal megnyugszik.

A gyógyszerek többsége – legyen akár fájdalomcsillapítóról, feszültségoldóról szó – tartalmaz valamilyen fontos hatóanyagot, amely valóban elmulasztja a fájdalmat bizonyos idő elteltével. Azonban, ha jobban megfigyeljük magunkat – miután valamilyen kínzó érzés esetében bekaptunk egy tablettát –, annyira hiszünk a pirula erejében, hogy már szinte nincs is semmi bajunk.

Ha elolvasnánk a receptben a hatóidőt, vagy megkérdeznénk róla kezelőorvosunk vajon arról bizonyosodnánk meg, hogy valóban azonnali hatás jelentkezik – mint ahogyan érezzük? Valószínűleg „nem” lenne a válasz.

Az érkezett külső segítséggel minden bizonnyal elhitetjük az aggyal, hogy a fájdalmat már nem kell átélnünk, s így nem is éljük át. Még ha a gyógyszernek „megbízható” összetevője is akad, akkor is nagy szerepet játszik a tudat, a hit, illetve, az adott készítménybe vetett bizalmunk. Bizonyos tablettáknál pedig szinte csak ez utóbbi segít – anélkül, hogy tudatosulna mindez bennünk. Egyfajta „öngyógyítás” kezdődik.

 

Mi az a placebo?
A placebo szó a latin nyelvből származik, jelentése „hatástalan”, „hatóanyagot nem tartalmazó”, a „placere” jövő ideje, mely annyit tesz: „tetszeni fogok”. A placebo elsősorban különböző gyógyszeripari készítmények, orvosi beavatkozások tudományos hatékonysági vizsgálatának ellentételi referenciája. A beteg gyógyulását segít elérni tényleges hatóanyag nélkül – akár csak a gyógyszer iránt táplált bizalom által. A placebo tulajdonképpen nem igazi gyógyhatású szer, amely lelki úton azonban mégis képes gyógyítani. Ezt az effektust előidézhetik bizonyos jelenségek is, amelyek látványától már eleve a javulásra, a fájdalom elmúlására asszociálhatunk. Ilyen lehet például a pirula színe és formája, netán az orvosok fehér köpenye is. Hasonló hatást érhet el maga egy folyamat is, mint amikor egy páciens pszichoterápiára jár, hogy megoldja lelki problémáit. A placebo összességében – a legújabb kutatások szerint – egy igazi pszicho-biológiai jelenség, amelyet egy teljes kezelés vált ki.

 

Mióta ismert ez az effektus?
A placebo eredete, használata a második világháborúig vezethető vissza, amikor egy amerikai orvos ápolónője – fájdalomcsillapítók hiányában – sóoldatot adott egy fájdalmakkal küzdő katonának. A valódi gyógyszernek hitt készítmény „hamissága” ellenére hatott, megakadályozva a sokk kialakulását. A placebo használata és hatása mind a mai napig vitatott, mivel mondhatni „félrevezetésen” alapszik, de egyben csodálatos és elgondolkodtató, hogy a hit erejével még erre is képes az ember.

 

Szembesültél már vele?
Lehet, hogy már Te magad is tapasztaltad a placebo-effektust, ha például gyermekkorodban anyukád valamilyen saját készítésű, házi praktikával állt elő, hogy elmulassza fájdalmad. Vagy lehet, hogy néha, ha bevettél egy gyógyszert, az csak vitamin volt? Ugyanis, ha elhiszed a tablettáról, hogy segíteni fog, valóban javulást fogsz érzékelni (attól függetlenül, hogy igazi hatóanyagot tartalmazott-e vagy sem).

Adott esetben viszont szinte mindegy is, milyen eszközzel – gyógyszerrel vagy önbeteljesítő jóslattal – érkezik a gyógyulás, az eredmény a lényeg. Érdekes gondolat azonban: lehet, hogy tudatosan, önerőből, hittel mi magunk is leállíthatnánk fájdalmunk, anélkül, hogy bármit is bevennénk? Ezt a gondolatmenetet figyelembe véve, talán nem is kellene egyből, szinte ösztönösen gyógyszer után nyúlnunk, ha fáj a fejünk, vagy, ha nyugtalanok, depresszívek vagyunk. Talán néha segítene az is, ha csak megpróbálnánk elfoglalni magunk, próbálnánk nem figyelni a fájdalomra, mintha kikapcsolnánk agyunk azon részét, amely a fájdalom érzékeléséért felelős. Persze, súlyos esetben, orvosi utasításra mindenképp be kell, hogy vegyük a felírt gyógyszert.

 

Oldalak

Video Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok
Lifestyle
Tél van, és a január is a hidegebb arcát fogja mutatni az előrejelzések szerint. Ilyenkor sokan vannak úgy vele, hogy az erkélyen tárolják az ételt, de nem veszélyes ez?
Lifestyle
A guarana agyserkentő hatásaitól a matcha nyugtató tulajdonságáig ezek az italok egyszerre kínálnak energialöketet és fokozzák az éberséget és mentális fókuszt.
Home&Design
Ha egyszer bevezetjük a Kiyomeru elveit az életünkbe, a káosz többé nem uralkodik el az otthonunkban, és egy nyugodt, kiegyensúlyozott életet élhetünk.
Lifestyle
Talán éppen te és a párod lesztek azok, akik új mércét állítanak a történelemben?
Fashion&Beauty
2025-ben a divatvilág új irányzatok felé fordul, miközben több korábbi trend háttérbe szorul. Az alábbiakban bemutatunk néhány olyan stílust, amelyektől várhatóan búcsút veszünk az új évben.
Egészség
Cikkünkben olyan szuperélelmiszereket szedtünk össze, melyekről a legtöbb ember még csak nem is hallott, pedig elképesztő, milyen hatással lehetnek szervezetünkre és egészségünkre, ha rendszeresen...