Egy tanulmány szerint elég, ha érintkezünk egy dohányos ember ruhájával, hogy megszaporodjanak a szervezetünkben a káros toxinok
A passzív dohányzás veszélyei már évtizedek óta ismertek, de most a tudósok egy új veszélyre figyelmeztetnek. Egy amerikai tanulmány szerint már a cigarettázó ruhájának érintése is elég ahhoz, hogy az emberek veszélyes mennyiségű rákkeltő vegyi anyagnak legyenek kitéve.
Másodlagos és harmadlagos dohányzás
Másodlagos dohányzásról akkor beszélünk, amikor a kilélegzett füstöt vagy a cigaretta végéről származó füstöt valaki más is belélegzi, a harmadlagos dohányzás pedig akkor alakul ki, amikor a cigarettából származó részecskék beszivárognak az olyan anyagokba, mint a haj, a ruhák, a bútorok és a szőnyegek.
A kaliforniai Berkeley Lab kormányzati kutatói kísérletsorozatot végeztek embereken és egereken. Az egyik vizsgálatban három önkéntes, nem dohányzó személyt arra kértek, hogy három órán keresztül viselje egy erős cigarettázó ruháját. A vizsgálatok kimutatták, hogy a kísérlet után vizeletükben akár 86-szor magasabb volt az NNK és NNN néven ismert mérgező vegyületek szintje.
Egy másik vizsgálatban a kutatók ugyanezeket a rákkeltő anyagokat emberi tüdőszövetnek tették ki, és kimutatták, hogy DNS-károsodást okozhatnak - ami a rák egyik kiváltó oka. A passzív dohányzás egy 2006-os amerikai főorvos jelentése szerint 20-30 százalékkal növeli a tüdőrák kockázatát a nemdohányzóknál.
A harmadlagos dohányzás veszélyeiről azonban kevesebbet tudunk, mivel kevesebb tanulmányt végeztek ezen a területen. A kaliforniai Berkeley Lab kormányzati kutatócsoportja 2010-ben azonosította először, hogy a dohányzás miként hagy mikroszkopikus méretű mérgező vegyi anyagokat a felületeken. Most azonban először mutatták ki "a harmadlagos dohányzás lehetséges egészségügyi hatásait". A legújabb tanulmány az Environmental Science and Technology című folyóiratban jelent meg.
Lapozz!