Ezt mondja most a WHO a nemzetközi közlekedési korlátozásokról
A világméretű koronavírus-járvány miatt hozott nemzetközi utazási tiltásokról is szó esett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legutóbbi bizottsági ülésén. Itt arról döntöttek, hogy ajánlásuk szerint enyhíteni kellene, vagy teljesen fel kellene oldani a nemzetközi beutazási tilalmakat.
Enyhítés vagy eltörlés
A héten tartott legutóbbi – a világjárvány kezdete óta a tizedik – sürgősségi bizottsági ülésen az általános utazási tilalmak hatékonyságát vitatták meg, a WHO közzétette az ülésen született állásfoglalást.
A közleményben az áll, hogy az utazási tilalmak „nem hatékonyak a koronavírus nemzetközi terjedésének visszaszorításában, amint azt az omikronnal kapcsolatos tapasztalatok egyértelműen bizonyították” – idézi a szervezetet a Euronews. Ennek eredményeképpen az új ajánlás szerint „a nemzetközi közlekedési tilalmakat fel kell oldani vagy enyhíteni kell, mivel azok hozzáadott értéket nem nyújtanak, azonban továbbra is hozzájárulnak egyes országok gazdasági és társadalmi feszültségéhez.”
A közlemény szerint a vírus terjedésének megfékezése érdekében beutazási tilalmak helyett úgynevezett „utazási intézkedéseket” kellene hozni. „Az olyan intézkedéseknek, mint a maszkviselés, a tesztelés, a karantén, illetve a védőoltás – ezeknek a kockázatértékelésen kell alapulniuk, és el kell kerülni, hogy a nemzetközi utazókra háruljanak a pénzügyi terhek” – írja a WHO.