Hátborzongató és szívet tépő a szicíliai gyerekmúmiák rejtélye
163 gyermeket mumifikáltak és temettek el az olaszországi sziget egyik kolostorába haláluk után. Ennek okára mintegy két évszázaddal később derülhet fény.
200 év múltán fény derül a titokra
Egy brit egyetem kutatói azt tűzték ki célul, hogy felfedjék az olaszországi Szicília szigetén található egyik kolostor katakombáinak titkait, ahol gyerekek tucatjait mumifikálták és temették el. A kutatócsoport hamarosan nekiáll a munkának, és röntgensugaras technológiával igyekeznek feltárni, és elmesélni a sírkamra folyosóin és kriptáiban nyugvó 163 gyerek történetét – adta hírül a hirado.hu a CNN nyomán.
A kétszáz éves gyermekmúmiák első átfogó vizsgálatát Kirsty Squires, a brit Staffordshire Egyetem bio-archeológiai docense fogja vezetni, a terepmunka pedig a jövő héten kezdődik az észak-szicíliai Palermóban található kapucinus katakombákban, ahol összesen 1284 mumifikálódott test és csontváz található, ezzel ez Európa legnagyobb múmiagyűjteménye. Az itt elhelyezett gyerekek közül többnek már csak a csontváza maradt fenn, míg mások olyan állapotban láthatók, hogy látogatóik szerint olyan, mintha csak aludnának.
A kétévesre tervezett vizsgálat kezdetben 41 gyerekmúmiára összpontosít, melyek 1787 és 1880 között elhunyt fiatalokat rejtenek. Személyük, haláluk oka és kórtörténetük ismeretlen. A kutatók azt remélik, az anatómiai leletek és a levéltári feljegyzések – például a neveket és halálozási dátumokat tartalmazó könyvek – összevetésével tisztább képet kaphatnak a gyerekek életéről és haláláról.