Utazás

Új negatív rekord: sosem bocsátottunk még ki annyi szén-dioxidot, mint idén

A globális szén-dioxid-kibocsátás, beleértve a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó kibocsátást is, idén rekordmagasságot fog elérni, ami még tovább nehezíti a pusztító éghajlati szélsőségek elhárítását az ENSZ azerbajdzsáni COP29 klímacsúcsán szerdán közzétett globális karbonháztartási (Global Carbon Budget) jelentés szerint.

Még a tavalyi mennyiséget is meghaladjuk

A brit Exeteri Egyetem vezetésével több mint nyolcvan intézmény által készített jelentés szerint a globális szén-dioxid-kibocsátás az idén 41,6 milliárd tonna lesz, szemben a tavalyi 40,6 milliárd tonnával.

A kibocsátás legnagyobb hányada szén, olaj a gáz elégetéséből származik: 37,4 milliárd tonna, a tavalyinál 0,8 százalékkal több. A kibocsátás többi része egyebek között erdőirtásból és erdőtüzekből érkezik majd.

„Nem látjuk jelét annak, hogy a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátása 2024-ben tetőzne” – mondta Pierre Friedlingstein, az Exeteri Egyetem éghajlatkutatója, a tanulmány vezető szerzője. Azonnali és hathatós kibocsátáscsökkentés nélkül "hozni fogjuk a 1,5 Celsius-fokos célt, egyszerűen átlépjük azt, és megyünk tovább" – tette hozzá.

A 2015-ös párizsi egyezményben született megállapodás arról, hogy 1,5 Celsius-fokban kell korlátozni a globális felmelegedést az éghajlatváltozás legsúlyosabb hatásainak az elkerülése érdekében. Ehhez minden évben meredek kibocsátáscsökkentésre lenne szükség mostantól 2030-ig és azon túl is. Ehelyett a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátása az elmúlt évtizedben emelkedett.

A földhasználatból származó kibocsátás ebben az időszakban csökkent – egészen az idei évig, amikor az Amazonas térségében súlyos aszály okozott erdőtüzeket, ami 13,5 százalékkal, 4,2 milliárd tonnára növelte a földhasználatból származó éves kibocsátást.

Számos tudós szerint az ilyen lassú előrehaladás azt jelenti, hogy a 1,5 Celsius-fokos célt már nem lehet reálisan tartani. A jelentés szerzői azt írják: az idei kibocsátási adatok azt mutatják, hogy egyes országok gyorsan bővítik a megújuló energia használatát és az elektromos autók állományát.

A folyamat azonban egyenlőtlenül halad, az iparosodott országok kibocsátása csökkent, a feltörekvő gazdaságoké pedig továbbra is nőtt.

A COP29 konferencián kedden ellentétek törtek a felszínre arról, hogy kinek kellene vezetnie az átállást a fosszilis tüzelőanyagokról, amik a globális energiafelhasználás 80 százalékát adják. A COP29 házigazdája, Azerbajdzsán elnöke, Ilham Aliyev képmutatással vádolta a nyugati országokat, amiért a fosszilis tüzelőanyagok fő fogyasztóiként és termelőiként oktatnak ki másokat.

Az Egyesült Államokban, a világ legnagyobb olaj- és gáztermelő és -fogyasztó országában a kibocsátás várhatóan 0,6 százalékkal, míg az Európai Unióban 3,8 százalékkal csökken az idén. Eközben India kibocsátása az évben 4,6 százalékkal fog emelkedni a gazdasági növekedés miatt megugró energiaigény miatt. A világ legnagyobb kibocsátója és második legnagyobb olajfogyasztója, Kína szén-dioxid-kibocsátása az idén 0,2 százalékkal fog emelkedni a jelentés szerzői szerint. A kutatók megállapították, hogy Kína olajfelhasználásból származó kibocsátása valószínűleg elérte a csúcspontját az elektromos járművek piaci részesedése növekedésének köszönhetően.

A nemzetközi légi közlekedésből és hajózásból származó kibocsátás az idén várhatóan szintén 7,8 százalékkal növekszik, mivel a légi közlekedés kezd helyreállni a koronavírus-világjárvány idején bekövetkezett visszaesésből.

(MTI)

Már több embert ölnek meg a skorpiók Brazíliában, mint a kígyók: 2023-ban a skorpiócsípéshez köthető elhalálozások száma 152-re nőtt, míg kígyómarások száma 140 volt.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Utazás
Sztárok
Rengetegen aggódtak Szalai Ádám miatt, aki hálás, hogy ennyi aggódó üzenetet kapott. Most már szeretné lezárni az elmúlt pár napot.
Egészség
A körömgomba kezelése türelmet igényel, de bizonyos módszerek rendszeres alkalmazásával hatékonyan támogathatjuk a gyógyulási folyamatot.
Lifestyle
Zakatol tovább a visszaváltási hullám, és bár szinte mindenki tudja, hogy nem szabad összegyűrni a palackokat, de reflexből mégis sokan megteszik.
Lifestyle
Az Android új funkciója igyekszik figyelmeztetni a felhasználókat, és úgy néz ki, szélesebb körben be fogják vezetni.
Sztárok
A nézőknek még szokniuk kell A Konyhafőnök új formátumát, de Rácz Jenő még a régi, és az ő szíve is meg tud lágyulni.
Utazás
Most már az előrejelzés is azt mutatja, hogy egyre téliesebb lesz az időjárás. Vannak tárgyak, amiket ilyenkor még rövid időre sem szabad az autóban hagynunk!