Olaszország, a farsang hazája
Az olaszok, az ősi hagyományokra épülő, pompás ünnepét 2012-ben február 11-től-21-ig tartják meg a romantikus, cölöpökre épülő, gondolák városában.
A Velencei Karnevál eredete
A karnevál latin „carne levare” szóból ered, melynek jelentés a „hús elhagyása”, ezért hamvazószerda előtt két héttel kezdik és hamvazószerda előtt egy nappal fejezik be. A stílusos ünnep nemcsak a keresztény ünnep jellegére utalt, hanem a farsangi eszem-iszomra és mulatozásra is szert tett.
A XIII. század végén nyilvánították hivatalos ünnepé és a XVIII. században elnyerte a „karneválok városa” címet is. Egy tragikus történelmi esemény miatt 200 évre az esemény elhalványodott, majd 1979-től újra felelevenítik a hagyományokat, aminek látogatottsága évről évre növekszik. Európában a farsang egyik legrangosabb ünnepsége volt, ahol nyíltan lehetett cselekedni és ki lehetett mondani dolgokat. Velence jelképei a maszkok, amelyeket férfiak és nők előszeretettel viseltek a jeles alkalomkor.
Az álarcok a hétköznapokban különböző jelentéssel bírtak és rendkívül szigorú rendeletek szabályozták viselését. Az esemény egy hatalmas színjáték volt, amely egy parádés felvonulással kezdődött, ahol egyfolytában harsogtak, kiáltoztak az ünnepelő emberek. A harangtorony és a Palazzo Duce Foscara Loggia között kifeszített kötélen, egy fiatal kötéltáncos haladt végig a karnevál megkezdésekor. Az ünnepség végén szintén egybegyűltek a Szent Márk téren, ledobálták maszkjaikat és kórusban kiáltozták, majd elbúcsúztak a Karnevál hercegétől, akitől mindenét elvették. Ez jelképezte, hogy vége van a mulatozásnak és így űzték el a tél rossz szellemét. Jelképesen kendővel törölgették a szemüket, szomorkodást imitáltak, visongtak. A herceget bíróság előtt meghurcolták, majd máglyához cipelték és szimbólumként a tűzön egy beöltöztetett szalmabábút felgyújtottak, tömegesen rikácsoltak, seprűvel ütötték a földet. A tűz, a megtisztulást jelképezte és, hogy a természet végre kilép a télből.
Karnevál a napjainkban
Velence a maga egyediségével egy romantikus színben fest a nyári időszakokban, de a karnevál ideje alatt tudja igaziból megmutatni, hogy milyen is valójában. A 80-as évektől folyamatosan növekszik a látogatók száma a Velencei Karneválon. Közel félmillió turista hömpölyög az utcákon, sikátorokban álarcokban, klasszikus jelmezekben, különböző maskarákban.
Idén is parádés felvonulással kezdődik a bolondos esemény a Szent Márk téren. Ahol az egykori kötéltáncost egy galambröptetéssel, Angyalok szárnyalásával, konfettizáporral váltották fel. Kora délutáni órákban kezdik a mulatságot, ami egészen hajnalig is eltarthat. A programok operaelőadásokból, koncertekből, bolondos felvonulásokból állnak, amit a helyi hagyományőrző körök szerveznek. A karnevál első és utolsó napjai a legzsúfoltabbak, mivel ekkor zajlik a legtöbb esemény. A színes, farsangi forgatagban, a Börtön, a Sóhajok hídja, a Campanile, a Szt. Márk bazilika, a Dózse palota a gondolák és még számtalan nevezetesség igazi látványosság. A hűvösebb idő és a tömeg ellenére is egy gyönyörű, vidám és maradandó élmény minden ember életében ez az ünnepségsorozat.
A következő videó csak egy részlet, hogy a temperamentumos, vidám nép mennyire őrzi a hagyományokat és miért is mondják Olaszországot a farsang hazájának: