Nicosia, a kettéosztott város
Nicosia Ciprus fővárosa, nem csupán egy mediterrán város: azon települések egyike, amit még ma is egy határ szel ketté és nagy történelmi múltra tekint vissza. Ismerkedjünk meg Nicosiával!
A történelmi főváros
Az ősi település már a 7. századtól fogva Ciprus fővárosa, és az ott élő emberekkel együtt sok mindent megélt: volt Nagy Sándor birodalmának a része, állt egyiptomi fennhatóság alatt, elfoglalták a keresztesek, a genovaiak és a velenceiek is.
Több mint háromszáz évig török megszállás alatt is állt, majd brit gyarmattá vált. A történelmi viszályok ennyi viszontagságát kiálló főváros sajnos ma is számtalan konfliktus helyszíne: a sziget görög és török területeit kettéválasztó határvonal végighúzódik a fővároson is, egy északi és egy déli részre osztva azt.
Turistákat vonzó célpont
Az állandó katonai készültség és a határvonal hármas ellenőrzése: török csapatok, ciprusi csapatok és az ENSZ békefenntertó alakulata is szemmel tartják az úgynevezett Zöld vonalat. A Nicosiába látogató turistákat azonban a katonai jelenlét egyáltalán nem riasztja, sőt, az őrtornyok és ellenőrzőpontok számtalan érdeklődőt vonzanak.
A törökországi atmoszférát idéző Észak-Nicosia hangulatára rányomja bélyegét az észak és dél közötti ellentét. Míg Dél-Nicosia modern szemléletmódjával az európai emberek számára könnyebben befogadható, így az idelátogatók akár meg is feledkezhetnek a városban élő állandó konfliktushelyzetről.
Látnivalók Nicosiában
Nicosia történelmi értékei megcsodálhatóak a történelmi városrészben, az óvárosban, amit a 16. században épült velencei fal vesz körül. Rengeteg múzeum is várja a városba ellátogatókat: a Helytörténeti Múzeum, a Bizánci Múzeum, ami a Püspöki Palotában található, a Ciprus Múzeum és végül a Török Múzeum. A 13. században épült gótikus stílusú Selimiye Mecsetet és a Szent János katedrálist is érdemes megnézni, ha Nicosiában járunk. De ellátogathatunk többek között a város legnagyobb fürdőjéhez vagy a Büyük Hamamhoz is.