Magyarország legszebb nemzeti parkjai - 3. rész
Sorozatunk utolsó részében az elmúlt 20 évben alapított hazai nemzeti parkokat, a Körös-Maros Nemzeti Parkot, a Balaton-felvidéki nemzeti parkot, a Duna-Ipoly Nemzeti Parkot és az Őrségi Nemzeti Parkot mutatjuk be. Reméljük, a magyarországi nemzeti parkok bemutatása jó kedvcsinálónak bizonyul, és mindél többen (immár nem fel-, hanem) továbblendítitek egy-egy látogatással a hazai ökoturizmust!
Körös-Maros Nemzeti Park
Az 1997-ben, hetedikként alapított hazai nemzeti park látképét ártéri erdők és nagy kiterjedésű puszták határozzák meg. A dél-tiszántúli természeti park két, az egész országban csak itt megtalálható növény védelmét tűzte ki céljául: az erdélyi hérics és a bókoló zsálya sehol máshol nem terem meg Magyarországon.
A terület két, egymástól jellegében jól elkülöníthető részre osztható: a kedvező talajadottságú, változatos szépségű Körös-vidékre és a Békés-Csanádi löszhátra, mely hazánk egyik legmélyebb fekvésű területe, időjárása a mediterrán és a kontinentális hatások következtében pedig sokszor szélsőséges lehet.
A növények mellett jó néhány ritka állatfaj is él a területen; a nagy szikibagoly-lepke, a dobozi pikkelyes csiga, az atracél cincér és a sztyeplepke, valamint a legéletképesebbnek tartott hazai túzokpopuláció is megtalálható itt.
További infókért ide kattints: http://kmnp.nemzetipark.gov.hu/
Balaton-felvidéki Nemzeti Park
Ugyanebben az évben megalakult hazánk következő nemzeti parkja is, melynek feladata a magyar tenger egyedi állat- és növényvilágának, azon belül is kiemelten vízimadarainak védelme.