Tévedés, amit az iskolában tanultunk: bebizonyosodott, hogy nem Kolumbusz fedezte fel Amerikát
Tudósok bebizonyították, hogy tényleg nem Kolumbusz Kristóf volt az első európai hajós, aki átkelt az Atlanti-óceánon, hanem viking felfedezők egy csoportja.
Évszázadokkal megelőzték Kolumbuszt
Az iskolában mindannyian megtanultuk, hogy Cristoforo Colombo – vagy magyarosított nevén Kolumbusz Kristóf – itáliai származású, a portugál, majd a spanyol korona szolgálatában állt utazó volt amerikai kontinens 1492-es felfedezője. Néhány évtizeddel ezelőtt, még a hatvanas években azonban megdőlni látszott ez a feltételezés, amikor nyolc viking épület maradványait találták meg Új-Fundlandon. Mivel a viking kort a történészek 793 és 1066 közé teszik, ezért már korábban valószínűsítették, hogy a település bizonyítéka annak, hogy nem Kolumbusz Kristóf volt az első európai felfedező, aki sikeresen átkelt az Atlanti-óceánon – írja a Portfolio.
Most egy újfajta kormeghatározó módszerrel – az elemzéshez a vikingek által kivágott fák maradványaiból vettek mintákat és egy napkitörés lenyomatát is felhasználták – kutatók egy csoportja bebizonyította: a viking települést kerek egy évezreddel ezelőtt, 1021-ben lakták utoljára, pontosan 471 évvel azelőtt, hogy Kolumbusz Kristóf „feldelezte” Amerikát. Az nem világos, pontosan mennyi ideig laktak a viking telepesek a ma L'Anse aux Meadows néven ismert régészeti területen lévő településen, de a tudósok szerint kevesebb, mint egy évtized lehetett ez az időszak és alig 100 ember élt ott.