Dér Heni: Nem biztos, hogy az a jó, amit a celebek közvetítenek
Dér Henivel, a Sugarloaf énekesnőjével a tehetségkutató műsorokról és új klipjükről, a Szervusztok celebek-ről beszélgettünk. A videóban Fluor Tomitól Alekoszon át Bakáts Tiborig mutatnak görbe tükröt néhány olyan „celebnek”, akik alaposan megosztották a közvéleményt.
Annak idején te is részt vettél az első Megasztárban. Azóta viszont már egymást érik a különböző tehetségkutató műsorok. Nem érzed úgy, hogy a mennyiség a minőség rovására megy?
Heni: De így gondolom, és a legnagyobb problémának azt tartom, hogy az egész egy nyílt piaci profitversennyé vált, és nem igazán a minőséget érzem kibontakozni. Úgy látom, hogy olyan emberek végzik a produceri munkát ezekben a műsorokban, akiknek nem sok köze van a zenéhez. Természetesen nagyon ügyesen tudnak műsort készíteni és lehúzni a profitot. Nem várják meg azonban azt a kifutási időt, amíg a tehetségkutatók résztvevői gyökeret tudnának verni és a saját lábukra állni, hiszen rögtön jön a következő széria, és nincs esélyük megmaradni a köztudatban. Magyarországon ráadásul olyan kicsi a piac, hogy nem tud ennyi embert befogadni. A tehetségek közül sokan nemcsak azért kerülnek a süllyesztőbe, mert elfelejtik a nevüket, hanem azért is, mert nincs terük és idejük kibontakozni.
Nézed ezeket a műsorokat?
Heni: Amikor időm engedi, akkor nézem, de mivel mindig hétvégén vannak a koncertjeink, így utólag szoktam csak belenézegetni, például mikor a saját diákjaim felhívják egy-két dalra a figyelmemet. Azokat megnézem, és drukkolok mindenkinek, hogy utána meg tudjon maradni a saját lábán, saját dalokkal. Úgy lehet igazán lemérni a sikert, hogy a saját dalokat hogyan fogadja a közönség. Talán ez a legnagyobb probléma a tehetségkutatókkal, hogy már egy év eltelt a legutóbbi széria óta, de ezek az emberek még mindig mások dalaival járják az országot. Nagyon szép hangjuk van, de ezzel nem lehet lemérni a sikert. Saját dalokat kellene írniuk, amikben saját maguk, a saját egyéniségük bontakozik ki. Ezt hiányoljuk, ezért szerepelnek néhányan a klipünkben is.
Mesélj egy kicsit erről a sokat vitatott klipről, a Szervusztok celebek-ről! Honnan jött az öltet, hogy megírjátok ezt a dalt és leforgassatok egy ilyen videót?
Heni: Maga a téma, és az, hogy az egész „celeb” fogalmat valaki végre a szájára merje venni és megénekelje a problémát ezzel kapcsolatban, már régen megfogalmazódott bennünk. Nemcsak a mi zenekarunk beszélt róla és kérte ki magának, hogy lecelebezték, hanem sokan mások is a szakmában. Hiszen mi éveken keresztül tanultuk a saját szakmánkat, ki énekelni, ki hangszeren játszani, így nyilvánvalóan tudjuk, mit csinálunk a színpadon. Egy idő után viszont rájöttünk, hogy teljesen mindegy, mert itt már mindenki celeb. Amerikában ez a fogalom teljesen elfogadott, de itt még mindig van egy csúnya, pejoratív értelmezése. Azért csináltuk meg ezt a klipet, mert rájöttünk, hogy valójában mi is a probléma. Nem az a baj, ha valakiből celebet csinálnak a médiában. A kárt az okozza, hogy az ismert embereknek, akiknek már kettőnél több követője vagy rajongója van, példát kellene mutatniuk. Gondoljunk csak a klip szereplőire! Ha például valakinek a 6-8 éves korosztály alkotja a rajongótáborát, az nem énekelhet a színpadon obszcén kifejezéseket, és nem nyilatkozhat részegen a rendezvényeken. A videóban nem az egyes személyeket akartuk sértegetni, ezért is van mindenkin majomálarc. Inkább jeleneteket, szituációkat ragadtunk ki, megmutatva ezzel, hogy ezek azok az emberek, akiket annyian istenítenek. A végén rajtunk is ott a majomálarc. Nem azt akarjuk, hogy kövessenek minket, csak egy lehetőséget szeretnénk mutatni. Nem biztos, hogy feltétlenül az a jó, amit a kereskedelmi csatornák, a tv és a rádió, az arcunk elé tolnak. Legyen választási lehetősége mindenkinek, és gondoljuk végig, hogy biztos jó-e az, amit ezek az emberek közvetítenek nekünk.
Pink a Stupid Girls című számában az amerikai celebeket figurázza ki. Nem hatott rátok az a dal?
Heni: A Stupid Girls-t leginkább a Barbie-hoz, az előző lemezünkön lévő hasonlóan ironikus dalunkhoz tudnám hasonlítani. Akkor a szilikonos „műlányokat” vettük górcső alá. Szerintem a természetesség mindennél fontosabb. Ne azt mutassuk a gyerekeknek, hogy 14 évesen anorexiások legyenek, meg hogy érettségire műmelleket kérjenek, mert az a trend és azt látják a tv-ben. Az a videó egy másik történet, és természetesen még most is az a véleményem, mint akkor. Azon a lemezen még finomabban fejeztük ki magunkat, ezúttal viszont már keményebben fogalmaztunk.
A jövőbeli terveitekről mit lehet tudni? Több klipet is forgattok majd az új albumról?
Heni: Mindenképp. Most azon gondolkozunk, hogy ezt a dalt mivel tudnánk felülmúlni, hiszen elég nagy botrányt kavart. De vannak már ötleteink. Biztosan lesz még néhány dal, nagyon eklektikusra sikerült az Instant Karma című legújabb lemezünk. Most a legfontosabb tervünk és munkánk, hogy összerakjunk egy speciális koncertet, hogy különleges látványban lehessen része az embereknek. Egy felépített, kész show-t szeretnénk. Bízunk benne, hogy minél több embernek felkelti az érdeklődését a zenekar, meghallgatják a lemezt, és ha tetszik nekik, ellátogatnak hozzánk egy koncertre. Biztosak vagyunk benne, hogy utána ott ragadnak a többin is. Ez az elsődleges célunk.
Nézzétek meg a Sugarloaf Szervusztok celebek című klipjét!