Vörös fürtök és elfogadott sztereotípiák
Szinte minden divatmagazinban az olvasható, hogy 2011 a vörös haj éve. Nem is meglepő, hogy egyre több sztár festi az adott színre fürtjeit, holott az általános sztereotípiák nem a legjobb képet festik a rőt hajúakról. Vajon mennyi igaz ezekből a közismert vörösökre?
Általános sztereotípiák
Makacsok, temperamentumosak, szenvedélyesek – ez még a jobb változat. Régen boszorkányoknak tartották őket, az ókori görögök pedig vámpírjelölteknek: úgy gondolták, vámpírrá válnak, miután meghalnak. Manapság mondják őket hirtelen haragúaknak, nyugtalanoknak, vadócnak, (túl) bujának. Nem egy női magazinban olvastam már, hogy a férfiak tartanak ettől a hajszíntől – hogy ebből mennyi igaz, csak ők tudnák megmondani.
Tény, hogy nem egy negatív tulajdonsággal kötik össze ezt a színt, hiszen az a vér, a halál jelképe. Mint ahogy az is tény, hogy a vörös hajúak jellegzetesek, mivel csak a népesség 1-2 százalékát alkotják. Így nem is meglepő, hogy a történelem folyamán olyan sok minden tulajdonítottak nekik, s hogy ezeknek utóhatásaként előítéletek maradtak fent velük kapcsolatban.
Szerencsére napjainkban nem kell attól rettegnie egyetlen vörös hajúnak sem, hogy megégetik a máglyán, vagy karót döfnek a szívébe halála után. Sőt, állítólagos szenvedélyességük, „ami a szívemen, az a számom” vonásuk, kalandvágyuk sokak által kedveltté teszi őket. Arról nem is beszélve, hogy ezt a színt kapcsolják össze leggyakrabban az erotikával…
Azok a fiktív vörösek!
Éppen ezért jelenhetnek meg egyre gyakrabban az irodalmi- és filmes alkotásokban. Lucy M. Montgomery Anne-je is mérhetetlen kalandvágyáról, meggondolatlanságáról ismert, ugyanakkor határozott jellem, tele szeretettel, aki szánt szándékkal nem tudna ártani másoknak. Harisnyás Pippi nem félénkségéről és visszafogottságáról híres, s a képregénybeli Mary Jane sem bírta sokáig, hogy pusztán a Pókember által megmentett hölgyecske szerepe jusson neki.
Az ifjúsági irodalomban már kultikussá vált Harry Potter-könyvsorozat egy egész vörös hajú családot felvonultat, vagányabbnál vagányabb pasikkal. Fred és George Weasley-nek nem kell a szomszédba menniük egy jó poénért, s sárkányokkal foglalkozó bátyjuk sem gyávaságáról tesz tanúbizonyságot munka közben. Persze a család női tagjait sem kell félteni: az anyuka temperamentumosan neveli és védi gyerekeit, míg a legfiatalabb Ginny félénk lányból talpraesett nővé érik.
Rajzfilmekben is találkozhattunk az adott hajszínnel. Ariel, a Disney kishableánya, szintén a kalandokat keresi: még saját hangját is eladja álma érdekében. Tény, hogy eközben meggondolatlan, s nem hallgat apja féltő, mégis józan parancsaira, mégsem lehet rá igazán haragudni. A Dreamworks Anasztáziája sem mimóza lélek, ha nem tetszik neki valami, kertelés nélkül megmondja, ahogyan a legjobb harcosokat is lekaratézó Fiona hercegnő is.
Persze, a vörös hajat a kitalált karakterek körében is alkalmazták „szex szimbólumként”: gondoljunk csak Jessica Nyuszira, akit az amerikai férfiak a legszexibb rajzolt nőnek választották meg.