Tudtad, hogy ma van az epilepszia világnapja? – Ezért esik egybe a Valentin-nappal
Az epilepsziát a régi magyar nyelv nyavalyatörésnek nevezte. Sokan sokféleképp próbálták magyarázni, de hogy mi okozza a különös rohamokat, az többnyire rejtély. Szeretettel gondoljunk azokra, akik nap-mint-nap ezzel a betegséggel küzdenek!
Az epilepszia
1997-ben a Nemzetközi Epilepsziaellenes Iroda (IBE) február 14-re tette az epilepsziások világnapját, ugyanis az epilepsziások védőszentje is Bálint, a vértanúhalált halt pap. Az epilepszia szó görögül „fogva tartást”, „megragadást” jelent. Az emberiség fél százaléka szenved ebben a betegségben. A megbetegedések kétharmada gyerekkorban kezdődik, és többségében kamaszkorig be is gyógyul. Az epilepszia a leggyakoribb agyi zavar, amely visszatérő görcsrohamokat okoz, ami agyban található idegsejtek nagy erejű elektromos kisüléséből keletkezik. A tévhitekkel ellentétben azonban nincs köze az elmebetegségekhez. Ez a tudatzavar öröklődhet, valamint balesetekből adódó fejsérülések, valamint születés előtti és utáni károsodások miatt is létrejöhet.
Az emberek többsége csak az eszméletvesztéssel járó nagyobb rohamot ismerik, pedig ez csak az egyike az epilepszia harminc tünetének. Van például kisroham is, amely szellemi kieséssel jár, a beteg ilyenkor egy pillanatra összerándul, mintha megijedt volna valamitől, vagy eltévedt, elbambult volna. A történtekre pedig általában a beteg nem is tud visszaemlékezni.
Az Egészségügyi Szervezet (WHO) 1997-ben világméretű kampányt hirdetett az epilepszia és a körülötte elterjedt betegségek ellen. Fontos küldetés volt, hogy fogadják el mindenütt, hogy egy gyógyítható betegségről van szó. Számos országban ugyanis nem agyműködési zavarnak tartják, így az ezzel élők nem kapnak megfelelő gyógyszereket. Az epilepsziásokat olykor diszkriminálják a családban, az oktatásban és a munkavállalásban is. De a mai korszerű kezeléseknek köszönhetően a betegek 70-80%-a tünetmentesen élhet.
Forrás: https://www.egeszsegkalauz.hu/betegsegek/idegrendszeri-betegsegek/az-epi...
Fotó, lead: 123rf.com
A következőkben 3 budapesti legendát mutatunk be, amelyek közül csak az egyik igaz. Vajon kitalálod, hogy melyik történt meg valójában?