Lifestyle

Titkolják a hatóságok - Erre használják a számállomásokat valójában

A számállomások a második világháború és a hidegháború fontos elemei voltak – ma már igen ritka, hogy aktívan működnek. Úgy tűnik azonban, hogy az észak-koreaiak ismét megpróbálkoznak így kommunikálni a kémeikkel.

Titkosított információ a 21. században?

Egy üzenet titkosítása 2020-ban egyáltalán nem egyszerű, hiszen a digitális világban szinte mindenegyes lépésünk és tettünk dokumentálva van. Felfoghatatlan adatmilliárdok keletkeztek az internettel, tulajdonképpen bármikor, bárki megtalálhatja azt az információt, amire szüksége van. Hogyan lehet egy ilyen összehuzalozott, bonyolult világban titkosítani bizonyos információkat? Úgy, ha követjük a "vissza a kályhához" elvet, ugyanis a dédszüleink által ránk hagyományozott világháborús technológiával nem jelent problémát a rejtjeles kommunikáció - köszönhetően az úgynevezett számállomásnak.

Szám-rádióállomásnak nevezzük azokat az AM frekvencián terjedő adásokat, amelyekben különböző női vagy gyerekhangok - ritkábban férfihangok - számokat olvasnak fel, a felolvasást pedig néha zene vagy kevésbé kellemes zaj szakítja félbe. A második világháború és a hidegháború idején a titkosszolgálatok ezekkel a kódolt üzenetekkel kommunikáltak a kémekkel – gyakorlatilag feltörhetetlen kódokról beszélünk, amelyeket lehetetlen volt megfejteni.

Lapozz, a cikk folytatódik!

Fotó: 123rf.com

Oldalak

Lifestyle
Egészség
Ha már mindent megpróbáltál, mégsem tudsz lefogyni, akkor érdemes beépíteni az étrendedbe az őrölt köményt, ami nemcsak a plusz kilókra, de sok minden más bajodra is igazi gyógyírként hathat.
Utazás
Tizenegy évvel ezelőtt omlásveszély miatt került lakat alá, ám hamarosan állagmegóvó felújítás keződik a területen.
Sztárok
Bár lánya, Rumer szerint Bruce Willis a körülményekhez képest jól van, egy szakértő nemrégiben elárulta a Daily Mailnek: a Die Hard-filmek egykori sztárja hamarosan elveszítheti a beszéd képességét.