Ezek az alkalmazások most az ukránok és oroszok kedvencei: a háború itt is változást hozott
A háború teljesen átalakította az ukránok és az oroszok mobilozási szokásait. Ezeket az alkalmazásokat használják most leginkább Ukrajnában és Oroszországban.
A háború megváltoztatta a prioritásokat
Az háború óriási változásokat hozott mind az ukránok, mind az oroszok életében, ez pedig az internetes felhasználói szokásokban is megmutatkozik. A Portfolio a Google és az Apple alkalmazásboltjairól gyűjtött statisztikák alapján arra mutat rá, hogy míg az ukrán felhasználók érthető okokból leginkább a titkosított kommunikációra és a fizikai biztonságuk megőrzésére helyezték a hangsúlyt, addig Oroszországban a blokkolt, vagy az ületi tevékenységüket helyben berekesztő cégek szolgáltatásainak helyettesítése, és az állami korlátozások megkerülése vált prioritássá.
A háború előtti hetekben mindkét országban főleg játékokat, és olyan közösségi média és kommunikációs alkalmazásokat töltöttek le, mint a TikTok, a Facebook és a Telegram. Ukrajnában az egyik legtöbbször letöltött applikáció a Diia – egy állami szolgáltatásokat közvetítő alkalmazás – volt, amellyel a felhasználók hivatalos dokumentumok, például vezetői engedélyek digitalizált változatait érhetik el. Eközben Oroszországban az online vásárlási alkalmazások, például az AliExpress és az OZONE szerepeltek a lista elején.
Ukrajna lerohanásának napján azonban rögtön megugrott a titkosított üzenetküldő alkalmazásokat letöltők száma. A támadás utáni héten 700 százalékkal többen töltötték le a végponti titkosítást alkalmazó Signalt az országban, mint a háborút megelőző hetekben. A titkos kommunikáció biztosítása mellett az ukránok a közvetlen fizikai biztonságukról is igyekeztek gondoskodni, így március 1-jére az Air Alert vált a legkeresettebb applikációvá, amely a közelgő légicsapásokra figyelmezteti a lakosságot.