Nem szól hozzád, nem érdekled, de könyörgést vár: így lesz belőled a szeretetmegvonás áldozata!
A szeretetmegvonás ugyanolyan bántalmazás, mint amilyen a fizikai erőszak, csak ebben az esetben a lelkedet éri az agresszió.
Az ember alapvető vágya, hogy fontosnak, szerethetőnek érezze magát. Ez befolyásolja a saját magunkhoz és a környezetünkhöz való hozzáállásunkat. Az érzelmi bántalmazás, - mint amilyen a szeretetmegvonás – épp ezt veszi célba, ahogy ez olvasható a mindset pszichológia oldalán is.
Sokan már gyerekkorukban is megtapasztalták
Jó néhányan már gyerekkorukban megtapasztalják a feltételekhez kötött szeretetet. Sajnos sok szülő mond – valószínűleg tudattalanul olyanokat - minthogy „Majd akkor foglak szeretni, ha jó kislány leszel.” vagy „Most nem szeretlek, mert rossz voltál.” Persze ettől még a szülő szereti a gyereket és ezt a kicsi is tudja, csak éppenséggel az tudatosul benne: a szeretetnek ára van. Meg kell felelni bizonyos elvárásoknak.
Sok szülő gondol bele, de az ilyen és ezekhez hasonló kijelentések jelentős hatást gyakorolnak a gyermek énképére, későbbi kapcsolataira és kötődéseire. Meghatározhatja a párkapcsolatától kezdve a saját gyerekeivel való viszonyait. Emiatt is ragad bele annyi ember felnőttként egy mérgező kapcsolatba. Nem hisznek magukban, úgy gondolják, hogy nem elég értékesek, szerethetőek, csak akkor, ha megteszik azt, amit elvárnak tőlük. Szerencsére ez egy olyan gyerekkori sérülés, illetve negatív mintha, ami kezelhető és egyúttal levetkőzhető és nem kell, hogy tönkre tegye az életünket.
A manipuláció egy fajtája
Rengeteg módon manipulálhatunk valakit, ha elszeretnénk érni valamit. Manipulációs eszköz a pénz, a szép szó, a szex, a félelemkeltés vagy éppen: a szeretetmegvonás. Aki pedig kicsit is ért hozzá, az olyan hatodik érzéket fejlesztett ki – a jó emberismeret mellett – amelynek köszönhetően tisztában van a másik ember gyengepontjaival, vágyaival. Ezáltal a kedve szerint alakíthatja az eseményeket és befolyásolhatja az illetőt. Tisztában van azzal, hogy ez a sikere záloga. Ez a játszma biztonságot ad a manipulátornak, mert tudja: megkapja, amire vágyik.
Csak olyan védheti ki, aki szilárd önbizalommal és óriási lelki erővel rendelkezik. Bár a legtöbb esetben az ilyen ember csak bizonyos ideig tolerálja a szeretetmegvonás játszmáját és inkább továbbáll. Ebből pedig nyilvánvalóvá válik, hogy leginkább azoknál működik, akik önbizalom- és szeretethiánnyal küzdenek, illetve akik nem biztosak a kapcsolatukban betöltött státuszukban. Ők akár évtizedekig is képesek elviselni a bántalmazást.