Megsemmisült a híres üstökös
Feltételezések szerint megsemmisült az évszázad üstököseként is emlegetett ISON, mivel az üstökös csütörtök este eltűnt a Nap mögött és azóta nem bukkant fel.
Modern Ikarusz
A NASA még mindig keresi az égi jelenséget, mely igen közeli pályán haladt el a Nap mellett, így valószínűleg ez okozhatta az üstökös egy részének megsemmisülését. A tudósok szerint azonban nem pusztult el az egész üstökös, mivel a Napot figyelő űrszondák tanúsága szerint valami felbukkant a csillag másik oldalán, bár az mérete miatt nem lehet az eredeti üstökös. Az Oort-felhő vidékéről származó jelenség különlegessége az volt, hogy feltételezett származási helye 100-200 ezerszer meghaladja a Nap-Föld távolságot. A csillagászok még mindig lesik a távcsőveket, hátha feltűnik az üstökös.
A második Hold
Az ISON-t vagy másnéven a C/2012 S1-t 2012. szeptember 21-én fedezte fel Vitalij Nyevszkij és Artyom Novicsonok. Ha az üstökös nem semmisült volna meg, akkor december 26-án mindössze 64 millió kilométerre haladt volna el a Földtől, ami azt jelentette volna, hogy még szabad szemmel is látható lett volna a jelenség. A bolygónk felé közeledő mag az utóbbi hónapokban egyre fényesebb és erősebb volt, így szeptemberben már egy közepes méretű csillagászati távcső is elég volt a megfigyeléséhez. A csillagászok év eleji előrejelzése szerint december elején az ISON teliholdként ragyogott volna az éjszakai égbolton.
Fotók: space.com, waitingforison.files.wordpress.com