Lifestyle

Leverődések, kopások megjelenítése a maketten

A weathering folyamatok során válik a miniatűr hasonmásunk igazán élethűvé, a környezeti hatások megjelenítése által realisztikusabb remekművet készíthetünk.

Attól függetlenül, hogy ma már számos technika áll rendelkezésünkre és megannyi alapanyag és kiegészítő szerezhető be, például a Modellfutár weathering termékei között, a régmúltban egyszerűen felfestették ezeket a kopásokat, leverődéseket. Ebben a cikkben az ecsetes festési módról írunk bővebben.

Mire figyeljünk, ha ecsettel dolgozunk?

Minden technikánál alapvető, hogy több lépésben történik az effekt létrehozása, amelyek egymásra épülnek, ami azt is jelenti, hogy egyetlen réteggel nem lehet elérni a kívánt célt. Ez nem is meglepő, hiszen mégiscsak annak illúzióját igyekszünk megteremteni, hogy egy kopottas, leverődött felülettel állunk szemben.

Ehhez szükségünk lesz ecsetre, papírtörlőre, szivacsdarabra, olyan festékre, amely az ecsetes módhoz javasolt. Nagyszerű választás például a Vallejo. Erősen ajánlott a vizes paletta, ennek segítségével tarthatjuk frissen az akril festékeket. Így elkerülhető, hogy a festék megszáradjon, egyikünk sem szeretné, hogy a folyamat felénél a beszáradt alapanyaggal kelljen megküzdeni.

Ami pedig úgymond aranyszabály, hogy nedves ecsettel dolgozzunk mindig!

Alapvető lépések

Elsőként a friss “karcolások” létrehozása a feladatunk, amelyhez használhatunk fehéret az alapszínnel keverve. Ez esetben azonban nem vonalakat húzunk, hanem inkább apró pontokat az ecset hegyével, minél közelebb egymáshoz, sűrűn, vastagon. Az alapszínre és a fehérre azért van szükség, mert így érhetjük el, hogy “frissnek” tűnjön a karcolás. Amennyiben csupán fehéret használnánk, az nagyon eltérő lenne a felülettől, és bár kell a kontraszt, de nem az ilyen mértékű.

Második lépésben a leverődések helyeit jelöljük ki, a térbeliség illúziójának megalkotásához szintén több réteg szükséges. Itt is megfelelő az alapszín és a fehér, amelynek keverékével megrajzolhatjuk a leverődések széleit, azonban arra figyeljünk, hogy ne szabályosan helyezkedjenek el, ne kövessenek egy “mintát”, hiszen úgy kevésbé lenne valósághű. Természetesen az agyunk a harmonikus összképre törekszik, éppen ezért célszerű egy-egy leverődés megrajzolása után szünetet tartani.

A kopott résznek mélységet adhatunk barnával. A fedőfestékkel történő munka során kezdjük mindig a világosabb színnel. Amennyiben a fedőfesték alá dolgoznánk, ez esetben viszont a sötétebbel ajánlott kezdeni.

Mit értünk “szivacs technika” alatt?

Ehhez csupán szivacsdarabokra lesz szükség, vagyis egy tömörebb szivacsot megtépkedünk oly módon, hogy gömbölyded formákat kapjunk, majd ezeket mártjuk a festékbe, de mielőtt dolgoznánk vele, nyomkodjuk ki alaposan. Épphogy a felülethez érintve nagyon szép “mikro” leverődések hozhatók létre. Érdemes először gyakorolni, mielőtt élesben állnánk neki.

Lead fotó: Pexels /Erik Mclean/

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Lifestyle
Lifestyle
Nem kell magyaráznunk, miért az egyik legutáltabb konyhai feladat a hagymapucolás, ám azt valószínűleg a legtöbben nem tudják, mi az oka annak, hogy könnyezést vált ki.
Home&Design
Ez a kis rovar tényleg a semmiből tud előtűnni, ugye? Azonban könnyen el lehet tüntetni a muslicákat a konyhából, ha gond van velük.
Sztárok
Minderről maga a néhai hercegné vallott Andrew Mortonnak, akivel Diana titokban együtt dolgozott életrajzának elkészítése miatt, így mindenféle bennfentes információt közölt a férfival.