Ki a szabadba! - A legjobb szabadtéri sportok
A nyár közepén járunk – még ha erről az időjárás nem is mindig hajlandó tudomást venni –, nincs is ennél alkalmasabb évszak arra, hogy a négy fal közül kiköltözzünk a szabadba, már ami a testmozgást illeti.
Fontos, hogy a mozgás része legyen az ember mindennapjainak, hisz számtalan jótékony hatása van: hozzájárul egészségünk megőrzéséhez, a túlsúly elleni küzdelem eszköze, fokozza a test ellenálló képességét, segít a stressz oldásában és levezetésében.
Ha az időjárás lehetővé teszi, érdemes kint, a természetben mozogni, ami nagyobb szellemi felfrissülést és élvezetet eredményez. A friss levegő kikapcsol, megnyugtatja az elmét és erősíti immunrendszerünket, hisz hatására a vér oxigénnel telítődik, ráadásul a szabadban több érzékszervünket is kellemes élmények érik: madárcsicsergés, a virágok illata és szépsége, a lágy szellő érintése és a nap simogató melege. Nézzünk néhány sportot, amelyet a természetben űzhetünk!
Mit nekünk konditerem és uszoda!
Tempós gyaloglás, séta: aerob tevékenységként jótékony hatással van a szívre és a tüdőre, erősíti és formálja a lábat. Nem megterhelő, bármikor el lehet kezdeni és kiváló bemelegítés lehet a futáshoz.
Futás, kocogás: aerob jellegű sport, erősíti az akaraterőt, fejleszti a lábizmokat, jótékony hatást gyakorol a légzési és a keringési rendszerre, növeli az ember álló- és ellenállóképességét. Előnyei közé tartozik, hogy gyakorlásához nincs szükség méregdrága sportfelszerelésre, mindössze egy jó minőségű futócipőt kell beszereznünk. Ennél a sportnál – ahogy egyébként a legtöbb aerob jellegű tevékenységnél is – érdemes saját ritmusunkban, a fokozatosság elvét szem előtt tartva haladnunk: kezdjünk 10-15 perccel, s fokozatosan 5-5 perccel növeljük a futásra szánt idő hosszát.
Kerékpározás: aerob sport, fejleszti a láb összes izmát, erősíti az akaraterőt. Míg más mozgások esetén testsúlyunkat ízületeink tartják, ennél a kerékpár leveszi rólunk ezt a terhet. Jól beilleszthető mindennapjainkba, mehetünk kerékpárral a boltba, az iskolába, a munkahelyünkre vagy nyaralni. Bringára fel!
Úszás: azon sportok egyike, melyek segítségével a leggyorsabban fejleszthető a szervezet erőnléti állapota. Az ember lábujjától a feje búbjáig minden izmot megmozgat, erősít, növeli az ízületek rugalmasságát, megnyugtatja az idegrendszert, valamint légzésszabályozásra kényszerít, amivel kedvező hatást gyakorol légzési rendszerünkre. Strand és természetes vizek esetén is érdemes megfogadnunk néhány tanácsot: miután kijöttünk a vízből minden esetben zuhanyozzunk le, fülünkből távolítsuk el a vizet, hogy a fülgyulladást elkerüljük. Vízben tartózkodásunk alatt pedig igyekezzünk minél kevesebb vizet nyelni.
Kellemeset a hasznossal
Görkorcsolyázás: aerob jellegű tevékenység, fejleszti a koordinációs készséget, a koncentrációt, valamint az egyensúlyérzéket, javítja az állóképességet (ha rendszeresen műveljük), erősíti a lábizmokat és a farizmot, mindemellett hasunk is laposabb lesz tőle, ugyanis zsírégető, szálkásító hatása van. Remek szórakozás kicsiknek és nagyoknak, fiataloknak és időseknek egyaránt, leszámítva az első pár napot, amikor több időt töltünk a fenekünkön, mint két lábon.
Tollaslabda: a tollaslabda is az aerob jellegű sportok közé tartozik. Fejleszti az ízületek rugalmasságát és az akaraterőt, erősíti a láb és a váll izmait. 30-40 percnyi folyamatos játékkal 200-800 kalóriát égethetünk el, s eldönthetjük, ki mosogat vacsora után: természetesen a vesztes.
Strandröplabda: csapatjáték, amely az egész testet megmozgatja, fejleszti a reflexeket és a koordinációs készséget, hisz a labda levegőben tartása végett a játékosoknak folyamatosan helyezkedniük kell. A strandröplabda nem máshonnan, mint a napsütés, a tenger és a homok hazájából származik: Kaliforniából.
Golf: igénybe veszi és erősíti a kar, a has, a hát, valamint a váll izmait, s meg kell említeni azt is, hogy egy játszma során a játékos 4-5 kilométert gyalogol, mármint ha nem pattan be egy golfautóba. Mindezek mellett pedig remek kikapcsolódás.