Esküvői babonák, amelyeket nem árt betartani
Ha egy hagyományos esküvő vagy lakodalom kerül szóba, általában mindenkinek a gyűrűk és a csók jut eszébe. Pedig más dologkra is érdemes odafigyelni, mielőtt az oltár elé állunk. Nézzünk pár esküvői babonát, amit azért nem árt betartani!
A mennyasszony öltözéke
Bár manapság nemcsak fehér menyasszonyi ruhát találhatunk az üzletben, a hagyományok szerint azonban a fehér az igazi esküvői szín. Korábban a tisztaságot, a szűziességet jelképezte. A hófehér gyöngysor – mely ma is elmaradhatatlan kelléke a mennyasszonyi öltözéknek - azt hivatott biztosítani, hogy a menyasszony egyetlen csepp könnyet se ejtsen leendő férje mellett. A mennyasszony fátyla a tisztaság jele, és a babona szerint egészen éjfélig nem szabad levenni, de leesnie sem szabad, mert ez rossz dolgokat jósol. A fátyolról egyébként azt tartják, azért kell, mert megvéd a rontástól, a szemmelveréstől.
A néphit szerint nem szerencsés, ha a vőlegény az esküvő előtt meglátja a mennyasszonyt az esküvői ruhában, de az is bajt hoz, ha a menyasszony is besegít a ruha elkészítésébe. Jobb, ha ezt másokra bízza.
A gyűrű szimbolikáján nincs mit magyarázni. Két egyforma kör, a kör pedig soha véget nem érő, jelezvén, hogy a házasság örökké tart. Balszerencsét hoz, ha véletlenül otthon felejtik, vagy rosszabb esetben elhagyják a jegygyűrűket.
A kíséret és rituálék
A koszorúslányok feladata, hogy megvédjék a mennyasszonyt. Hasonló ruhát öltenek, mint ő, hogy az esküvőn megjelenő boszorkányokat megtévesszék, nehogy megtalálja az igazi mennyasszonyt.
A nászmenetre dobált rizs is a pénzesőt szimbolizálja, az ifjú párra szórt rózsaszirmok viszont a gyermekáldást segítik elő. A templomban a párnak egymás lábára kell taposni, és amelyiknek hamarabb sikerül, az fogja vezetni a házasságot.
A mennyasszonyi csokor maga a boldogság. Ugyanilyen virágból visel kitűzőt a vőlegény is. A hagyomány szerint rozmaringnak is kell lennie a csokorban, hiszen ez a hűség virága. A szertartás végén a mennyasszony hátat fordít a násznépnek, és hátradobja a csokrát. Aki elkapja, annak az esküvőjére készülnek legközelebb.
A menyasszonytánc minden esküvő központjában áll. Ugyanis ezzel biztosították a fiatal pár jövőjének alapjait. Mindenki, aki felkéri a menyasszonyt táncolni, egy kalapba pénzt dob, amelyet az esküvő végén megkap a fiatal pár. Az is szokás, hogy ellopják a menyasszony fél pár cipőjét, amelyet valakinek vissza kell vásárolnia.
Igaz ugyan, hogy a mai lakodalmak kicsit másképp néznek ki. Nem kötelező a fehér ruha és az sem, hogy a koszorúslányok is a menyasszonyhoz hasonló öltözetben legyenek. Az tény, hogy pár generációkkal korábbi házasságok nem bomlottak fel olyan könnyen. Lehet, hogy nagyanyáink tudtak valamit..?