Ennyi évvel rövidíti meg az életünket a légszennyezés
A szakemberek úgy látják, a rossz légminőség továbbra is elhanyagolt közegészségügyi problémának számít, nem szánnak elég pénzt az ellene folyó küzdelemre.
Az emberek 97 százaléka szennyezett levegőt lélegzik
Egy friss jelentés alapján több mint két évvel rövidíti meg az emberek életét a légszennyezés világszerte – írja az MTI. A kutatók szerint a szennyezés hatása a dohányzáséhoz mérhető.
A Chicagói Egyetem Energiapolitikai Intézete (EPIC) műholdas adatok révén elemzi a levegő szállópor-szennyezettségét, a szálló por 2,5 mikronnál kisebb, a tüdőre és az egész szervezetre nézve veszélyes részecskéinek (pm2,5) sűrűségét. A szakértők szerint a Föld lakosságának több mint 97 százaléka olyan helyen él, ahol a levegő szennyezettsége meghaladja a biztonságosnak ítélt határértékeket.
Az eredmények alapján globálisan 2,2 évvel hosszabbodna meg az emberek élete, ha az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásának megfelelően világszerte 5 mikrogramm alá csökkentenék a levegő köbméterenkénti pm2,5-tartalmát.
A csapat úgy véli, a rossz légminőség továbbra is elhanyagolt közegészségügyi problémának számít, nem szánnak elég pénzt az ellene folyó küzdelemre.