Ha igazak rád az alábbiak, te is éjszakai evés szindrómában szenvedsz
Sokan találkozunk a helyzettel, amikor egy pohár vízért felkelve előszeretettel nyúlunk a vacsoramaradék után, vagy keresgélünk a hűtőben egy-két ízletes finomságért. Hajlamosak vagyunk belekerülni egy ördögi körbe, és egyre többet és többet falatozni az éj leple alatt. Nem véletlen, hogy már nevet is kapott a jelenség: nem más ez, mint az éjszakai evés szindróma, amely sajnos egyre többeket érint.
Éjszakai étkezés, és ami mögötte van
A betegségről elsőként Albert J. Stunkard tett említést 1955-ben, és szoros összefüggést ismert fel az elhízás és az éjszakai evés szindróma között. Mivel napjainkban az evészavarok mind szélesebb körével találkozhatunk, így mindenképpen odafigyelést érdemel az említett kórkép is. Rendszerint ugyanazok a tünetek, életmódbeli sajátosságok utalnak arra, hogy az éjszakai evés igenis odafigyelést igényel. Az érintettek gyakran kevésbé éhesek reggel és nappal, s az ekkor kimaradt tápanyagbevitelt éjszaka igyekeznek pótolni. A kóros álmatlanság, vagyis az insomnia, valamint az éjszakai gyakori felébredések szoros összefüggést mutatnak az éjszakai evés szindrómával. Természetesen nem mehetünk el az életmódból és a munkavégzési sajátosságokból eredő helyzetek mellett sem. Sokaknak nincs idejük a nap folyamán nyugodtan megebédelni, vagy csak kutyafuttában térnek be egy-egy gyorsétterembe. A mindennapi stressz után az otthon nyugalmában hajlamosak vagyunk a szükségesnél jobban telepakolni a tányért, ami szintén rendkívül egészségtelen.
Anyagcserezavarok és elhízás
Mindegy, hogy éjszakai gyakori felébredésekről van szó, vagy az elalvás előtti lakomáról, alvás közben anyagcserénk lelassul, tehát a bevitt kalória sokszorosan fejti ki negatív hatását. Nem véletlen, hogy az éjszakai evés szindróma kapcsán érintettek gyakran szenvednek az elhízástól. A súlyfeleslegről pedig érdemes tudni, hogy nem pusztán esztétikai problémát okoz, hanem komoly egészségügyi kockázatokkal is együtt jár. A magas vérnyomás, a cukorbetegség, az ízületi problémák mellett pszichés gondok, depresszió is kialakulhat az érintetteknél. Fontos tehát, hogy az éjszakai evések számát egészségünk megőrzése érdekében is csökkentsük.