Így gyengíted az immunrendszered gyulladást fokozó ételekkel - A Femcafe dietetikusa segít
Dr. Takács Hajnalka dietetikus mostantól egészséges tápálkozással, életmóddal kapcsolatos tanácsokkal segíti a Femcafe olvasóit.
Dr. Takács Hajnalka dietetikus
Táplálkozással kapcsolatos problémák megoldásában, illetve a megfelelő testsúly elérésében segítek pácienseimnek. A személyes tanácsadás kiterjed az egészségesektől egészen a műtét utáni rehabilitáción levőkig.
Személyre szabott étrend kialakításával támogatom azokat, akiknek kialakult betegség – például cukorbetegség, inzulinrezisztencia, pajzsmirigy alulműködés stb. – miatt van szükségük életmódváltásra, táplálkozási szokásaik megváltoztatására.
A tényeken alapuló orvostudományban (Evidence-Based Medicine) hiszek - pácienseimnek átadott információim minden esetben a szakma álláspontját és a bizonyítékokkal alátámasztott kutatási eredményeket tükrözik.
Amennyiben személyre szabott tanácsra van szükséged, keress bátran az alábbi Facebook oldalon: www.facebook.com/dietetikusod. További tartalmakért látogass el Instagram oldalamra: www.instagram.com/dietetikushajni .
Minél több frisset
Az egészséges, változatos táplálkozás és a megfelelő hidratálás elengedhetetlen! Akik odafigyelnek mindezekre, általában egészségesebbek, erősebb immunrendszerrel rendelkeznek és alacsonyabb a rizikó a krónikus betegségek kialakulására.
Ahhoz, hogy minden nap hozzájuss a megfelelő mennyiségű vitaminhoz, ásványi anyaghoz, rostokhoz és az energiát adó makrotápanyagokhoz, a friss, feldolgozatlan élelmiszerek lehetőség szerinti minél szélesebb tárházát szükséges biztosítanod. Fontos, hogy figyelj a színes gyümölcs és zöldségbevitelre és ha köretnek valót vásárolsz, ne állj meg a rizsnél és tésztánál. Ma már a köretnek valók egyéb alternatíváira egy kisebb közértben is rábukkanhatsz - lásd bulgur, köles, árpagyöngy.
Kifejezetten fontos szem előtt tartanod a hozzáadott cukor és a feldolgozott hústermékek fogyasztásának csökkentését, valamint az alkoholbevitel kerülését, ugyanis fokozzák a gyulladást a szervezetben, ezáltal gyengítik az immunrendszer működését.
Korlátozd a só-, zsír- és cukorbeviteled, hogy csökkenthesd a túlsúly, elhízás, stroke, cukorbetegség, szív-, és érrendszeri, valamint daganatos megbetegedések kialakulásának rizikóját!
Friss ételt fogyassz és ne ultrafeldolgozott, félkész, boltban kapható mirelit pizza vagy csomagolt croissant adja a napi energiabeviteled. Az említett termékek nem csak alacsonyabb tápértékkel rendelkeznek, de nagyobb az esélye annak, hogy gyulladást fokozó összetevőkben jobban bővelkedik majd az ételed.
Naponta egyél zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát (kukoricát, kölest, zabot, barna rizst) vagy olyan keményítőben gazdag köretnek valót, mint a burgonya, az édesburgonya. A fehérjebevitelt nem csak állati eredetű termékekkel pótolhatod (hús, hal, tejtermék, tojás), de a hüvelyes zöldségek, olajos magvak is értékes fehérjéket tartalmaznak.
Lehet, hogy elsőre furcsán hangzik, de a kihízásnak induló ruháid motiválhatnak abban, hogy megkóstolj új ételeket és megváltoztasd a nassolási szokásaidat! Zöldséghasábokat (répa, uborka, angol zeller, karalábé) mártogass zöldfűszeres joghurtba a sajtos tejfölös nachos helyett! Ugyanabban a boltban találod az egészségesebb alapanyagokat is, ahol a csokit és a chipset, csak másik sorban!
Leginkább nyersen fogyaszd a zöldségeket, gyümölcsöket, így marad bennük a legtöbb vitamin! Ha fagyasztott terméket használsz, ne főzd túl!
Konzerv zöldség vagy gyümölcs használata esetén válaszd a hozzáadott sótól, cukortól menteseket!
Mindennap igyál 2-2,5 liter vizet! Nélkülözhetetlen az egészséges működéshez! Fontos tápanyagokat szállít a vérben, szabályozza a testhőmérsékleted, az ízületeid kenőanyaga, segíti az emésztést és megakadályozza a székrekedés kialakulását!
Mindennap igyál 8-10 pohár folyadékot! A víz a legjobb választás, de citromlével vagy más gyümölcs levével is színesítheted, de tartózkodj az üdítők fogyasztástól, illetve a nagy mennyiségű gyümölcslevek fogyasztásától, melyek folyékony cukorforrásként megterhelik a hasnyálmirigyed, fokozzák a gyulladást a szervezetben és gyengítik az immunrendszered!
Mérsékeld a zsírbeviteled és ügyelj arra, milyen forrásból veszed magadhoz a zsírokat!
Telített, a szív-, és érrendszerre káros zsírok helyett (zsíros húsokban, vajban, pálma-, és kókuszolajokban, tejszínben, sajtban, gheeben, állati zsírokban található) zömében inkább növényi eredetű, telítetlen, többszörösen telítetlen zsírsavforrásokat válassz, melyek a halban, avokádóban, diófélékben, olívaolajban, repceolajban, napraforgó-, és kukoricaolajban találhatóak meg.
Vörös húsok helyett válassz csirke vagy pulykahúst, halakat! Kerüld a feldolgozott hústermékeket, mivel azok több sót és/vagy zsírt tartalmaznak a szükségesnél! Tej és tejtermékek közül is az alacsony zsírtalmúakra koncentrálj!
Cikkünk folytatódik, lapozz.