CSOK 2016: Ezekkel a feltételekkel igényelhetsz otthonteremtési kedvezményt
2015. július 1-től vezette be az állam az egyösszegű, vissza nem térítendő lakáscélú támogatást, a családok otthonteremtési kedvezményt (CSOK), aminek 2016. január 1-jétől változnak a feltételei. Lássuk, mik a legfontosabb tudnivalók!
CSOK a családoknak
A kormány 2016-tól jelentős mértékben növeli a CSOK, vagyis a családok otthonteremtési kedvezményének összegét. Ha valaki két vagy több gyermekkel vesz lakást, emelt összegű támogatást kérhet, a háromgyermekes családok például akár 10 millió forinthoz is hozzájuthatnak. Az új rendszer legnagyobb előnye, hogy már nem csak új lakás építésére és megvásárlására lehet igénybe venni a támogatást, hanem használt ingatlanok vásárlása és bővítése esetén is. De nézzük a részleteket - a kormány a csalad.hu-n foglalta össze a részleteket.
A feltételrendszer egészét érintő változások a következők:
- Eddig a lakások energiahatékonysági szintje is számított a kedvezmény megállapításakor, vagyis azt, hogy az otthon energiafelhasználása mennyire költséghatékony (mennyire zárnak jól a nyílászárók, milyen a fűtés stb.). Mostantól ezt már figyelmen kívül lehet hagyni, hiszen az alapösszegre rakódó 10, 20, illetve 30%-os energetikai bónuszok megszűnnek, így egyszerűsödik a rendszer.
- Eddig csak azokra az ingatlanokra lehetett támogatást kérni, amelynek mérete nem haladta meg a 160 m2-t, mostantól azonban az ennél nagyobb alapterületű lakásokra is igényelheted a CSOK-ot.
- Újítás, hogy idén már a külföldön szerzett biztosítási jogviszony (ez azt jelenti, hogy van külföldi biztosítási viszonyod, vagyis külföldön a jogszabályoknak megfelelően pl. munkát végeztél.) is beleszámít az előírt fél éves biztosítási időszakba. Ez elősegítheti azt, hogy a határon túl munkát vállaló fiatalok hazatérve le tudjanak telepedni.
- Az előre vállalt gyerekek esetében eddig úgy szólt a feltétel, hogy mindkét szülőnek 40 év alattinak kell lennie, mostantól azonban elég, ha csak az egyik szülő életkora felel meg a követelménynek. A nem felsőoktatási intézménybe járó gyerekeket pedig 16 év helyett már 20 éves korukig figyelembe lehet venni az igénylésnél.
- Használt lakások vásárlása vagy bővítése esetén is járt a CSOK régen, ám az összeg idén januártól jócskán, 10%-kal emelkedik. Egy gyermek után 550.000 – 600.000 Ft, két gyermek után 880.000 – 1.430.000 Ft, három gyermek után 1.320.000 – 2.200.000 Ft, négy vagy több gyermek után 1.760.000 – 2.750.000 Ft jár majd.
Az újonnan épített vagy vásárolt ingatlanokkal kapcsolatban ezt kell tudnod:
- Nem csak az energiahatékonysági szint, hanem a lakás mérete sem számít, csak és kizárólag a gyerekszám.
- Eddig korlátozva volt a megvásárolható lakás mérete (a felső határ az egy négyzetméterre számított 300.000 / 350.000 Ft volt), idén januártól azonban eltörölték a limitet. Az is fontos, hogy az egy-és kétgyermekes családok eddig 40 ill. 50 m2-nél kisebb alapterületű lakásra nem igényelhették a CSOK-ot, mostantól azonban már mehetnek ez alá a méret alá is.