A depresszió a XXI. század egyik leggyakoribb betegsége. Sokan nem vesznek róla tudomást, nem hajlandóak észrevenni az egyértelműen szembe tűnő tüneteket. Te felismernéd a depresszió jeleit?
A depresszió mára népbetegséggé nőtte ki magát. Ismerjük enyhe, illetve súlyos változatát is. Akár egyikről, akár másikról beszélünk, a tüneteket nem szabad figyelmen kívül hagyni.
Mik a tünetek?
A depressziós emberek, elsőként a fáradékonyságot és a koncentráció képesség csökkenését érzékelik. Ez persze nem azt jelenti, hogy minden ember, aki felismeri ezeket a tüneteket, az depressziós lenne. Az elmúlt években, igazán elcsépeltté vált ez a kifejezés és sokan vélik felfedezni a depresszió tüneteit, azonban a valóság ennél sokkal árnyaltabb.
Sok esetben, az adott személy önértékelési problémákkal küzd, nem képes felfedezni az élet pozitív oldalát. Gyakran ezek a személyek önmagukba fordulnak, elveszítik a kapcsolatot a világgal. Összességében egy sivár, teljesen pesszimista jövőképpel rendelkeznek. Olyan gondolatok ébrednek fel ezen emberek elméjébe, melyek károsak lehetnek önmagukra nézve, ezek pedig gyakran különféle tettekben is megnyilvánulnak. Gyakori az alvászavar, valamint az étvágytalanság.
Hangulatingadozás és szeszélyes viselkedés
A napi hangulatingadozás sem ritka. Sokszor a nagyon boldog hangulatból, a mély letargiába zuhan a páciens. A mozdulatokban a szorongás jelei figyelhetőek meg.
A depressziós betegek esetén gyakori a túlzott alkoholfogyasztás, a kiszámíthatatlan, szeszélyes viselkedés. Sok esetben, felerősödnek bizonyos képzetek, valótlan érzetek. Ilyen esetben nagyon fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül ezeket az érzéseket. Ezek gyakran késztetik a pácienseket, hogy kárt tegyenek önmagukban.
A diagnózis felállításához szükséges ezek a tünetek hosszabb ideig történő fennállása. Ilyenkor mindenféleképpen forduljunk orvoshoz!
Hogyan tudod legyőzni a depressziót?
A depresszió legyőzésére különféle módszereket ismerünk. Sokan kipróbálnak különféle sportokat, megpróbálnak életmódot váltani. Mások elutaznak vagy új helyre költöznek. Valaki felhagy a húsevéssel, ugyanis sokan úgy vélik, hogy a hús elfogyasztásával, elfogyasztjuk az adott állat negatív érzéseit, halálfélelmét is. Összességében azonban a végleges megoldást az orvosi kezelés jelenti.
A depresszió fajtái
A depressziónak több fajtája ismert, akadnak súlyosabb változatai is. Ilyen a bipoláris érzelmi zavar, amelyre a szélsőséges hangulatingadozások jellemzőek. Valamint ismerjük a krónikus depressziót, ahol a páciensre egy nyomott hangulati szakasz jellemző, illetve ezt felválthatja egy normális, kiegyensúlyozott érzelmi szakasz.