Te is napi több órát csinálod? Növeli a rák és az elhízás kockázatát
Egy káros szokás, ami akár az életünkbe is kerülhet.
Az ülés az új dohányzás
Egyre elterjedtebb az a nézet, hogy napjainkban a mozgásszegény életmód, a sok ülés lett az „új dohányzás”. A legfrissebb adatok szerint az európai munkavállalók átlagosan napi 7 órát töltenek a számítógép előtt, ráadásul 94 %-uk mindezt mozgás nélkül teszi. A mozgásszegény életmódot folytató ember napirendje egyébként kb. így néz ki:
- 3 óra ülés otthon (tévézés, olvasás)
- 8 óra alvás
- 7,5 óra ülés az irodában
- 3 óra állás és helyváltoztató mozgás
- 1 óra evéssel eltöltött ülés
- 1,5 óra otthoni számítógép előtti ülés
Ezt teszi napi 10 vagy annál több óra ülés
Jól látszik, hogy az átlagember napi 10 órát simán üléssel tölt el, és ez - mint minden más rossz szokás - súlyos következményekkel járhat. 29 %-kal megnöveli a korai halálozás, 40 %-kal pedig a szív- és érrendszeri betegségek, valamint egyes daganatos betegségek esélyét. A metabolikus szindróma (egymással összefüggő cukorbetegség, magas vérnyomás és elhízás) kockázatát 48 %-ra, az elhízásét pedig 50 %-ra emeli.
A legnagyobb veszélyben nyilván az irodai dolgozók vannak, akiknek „munkaköri kötelességük” az ülés. A fent felsorolt betegségek mellett szinte azonnal észrevehető testi tüneteket is észlelhetnek.
Hátfájás
Ülő munkavégzés során a gyakran helytelen testhelyzet miatt vérkeringési zavarok, általános fáradtság és hátfájás okozta rossz közérzet alakul ki.
Csuklófájdalom
Az órákon át tartó billentyűzeten vagy laptopon gépelés fájdalmat és kellemetlenséget okozhat a csuklóban.
Nyaki fájdalom
A fejünk megdöntése, illetve folyamatos fel-le mozgatása annak érdekében, hogy lássuk a számítógépünk vagy laptopunk képernyőjét, nyak-és hátfájdalmakhoz vezethet.