Tippek az ekcéma kiújulásának megelőzésére
Az ekcéma visszatérő tünetei súlyosan rontják a betegségben szenvedők életminőséget, ezért fontos, hogy az érintettek a tüneti kezelésen túl életmódváltással is tegyenek az újabb megbetegedés ellen. Az ekcémát rontó rizikófaktorok kiküszöböléséhez következzen néhány elővigyázatossági szabály, de természetesen mindenekelőtt egyeztetni kell a háziorvossal.
Hidratálás, tusolás, párásítás
A bőrünk a szervezetünk külső védelmi vonala, legfontosabb feladata, hogy megvédjen minket a külső hatásoktól, a piszoktól, a kórokozóktól, a kémiai anyagoktól. Ha a felső rétege kiszárad, akkor könnyen kirepedezik és sérülékennyé válik. A bőr kiszáradását legkönnyebben hidratáló krémekkel lehet megakadályozni.
Az ekcémás betegeknek érdemes kerülniük a túl forró vagy hosszú ideig tartó fürdőzést, a bőrt szárító és irritáló illatos szappanokat és fürdőkészítményeket, valamint a túlságosan dörzsölő mosdókesztyű használatát. Mivel a száraz szobalevegő tovább rontja a vízhiányos bőr állapotát, fontos a levegő páratartalmának növelése a lakásban és a munkahelyen is.
Kerüljük az allergén anyagokat!
Az ekcémával küzdőknek a ruházat megválasztására is érdemes odafigyelniük. A gyapjú, a selyem, a műszálas, szúrós anyagból készült ruhadarabok is súlyosbíthatják a tüneteket. Inkább puha, laza szabású pamut öltözéket kell keresni.
Bizonyos ételek is ronthatják a betegek állapotát. A leggyakoribb allergén ételek, mint például a tej, tojás, mogyoró, liszt, szója, tenger gyümölcsei, de egyes savas ételek, például a paradicsom és a citrusfélék is okozhatnak allergiás reakciót, kiütést.
A házipor és az állatszőr érzékenység ugyancsak gyakori, ezért nem ajánlatos padlószőnyegek, nehezen tisztítható kárpitok alkalmazása, valamint háziállatok tartása az ekcémára hajlamos személyek otthonában.