Ne ódzkodj tőle! Érvek a halfogyasztás mellett
A hal egyike a legegészségesebbként számon tartott ételeknek, fogyasztását mégis sok bizonytalanság övezi.
Miért is egészséges?
A hal számos értékes anyag forrása, olyanoké, mint az omega-3 zsírsavak, a D-vitamin, a B12- és E-vitamin, a pantoténsav, az ásványi anyagok közül a jód, a cink, a foszfor, a szelén és a kalcium. A D-vitamin a csontok számára nélkülözhetetlen, hiszen segít, hogy a táplálék kalciumtartalma megfelelően hasznosuljon és beépüljön a csontokba, emellett az izmok működésében is jelentős szerepet játszik.
A B12-vitamin a sejtek anyagcseréjéhez és fejlődéséhez, így a bőr és a nyálkahártya egészségéhez elengedhetetlen, az Omega-3 zsírsavak pedig betegségek egész sorának a kockázatát csökkenthetik, így többek között hozzájárulhatnak a szem egészségéhez, csökkenthetik a szív- és érrendszeri megbetegedések előfordulását, és ezek esetleges megjelenése után segíthetik a gyógyulást, regenerálódást.
Emellett kedvezően befolyásolhatják a szervezetben levő gyulladásos, reumatikus állapotokat, csökkenthetik a daganatos megbetegedések esélyeit, kisgyermekeknél az asztma, időseknél pedig a szellemi hanyatlás megjelenésének kockázatát, az agy szerotonin szintjét emelve segíthetnek a depresszió leküzdésében, sőt, egyes tanulmányok szerint még a bőrre is kedvezően hatnak, hiszen elősegíthetik a ráncok kisimulását.
Egészségügyi kockázatok
Sokan ódzkodnak a halfogyasztástól, mivel tartanak a higany káros hatásaitól. Bár a halak gyakran valóban nem teljesen mentesek e mérgező fémtől, ám ha a halfogyasztásban változatosságra törekszünk, ügyelünk a mértékre és a nagyobb higanytartalmúakat a kevésbé szennyezettekkel kombináljuk, akkor a higany egészségkárosító hatásait egész eredményesen védhetjük ki.
Szakértők szerint elsősorban a nagyobb testű és hosszabb élettartamú halak esetében áll fenn a higanyszennyezettség veszélye, hiszen ezek testében több méreganyag halmozódhat fel. Ezekről sem kell azonban végleg lemondanunk, csupán a túlfogyasztásukat kell elkerülnünk.
A legtöbb esetben a sushival szembeni félelem is alaptalan. Ha figyelünk néhány élelmiszerbiztonsági előírásra, tehát a megbízható helyen megrendelt vagy vásárolt halat otthon hűtőben tároljuk, és még a beszerzés napján elfogyasztjuk, akkor csupán az idősebbeknek, terheseknek, kisgyerekeknek és legyengült immunrendszerűeknek kell fokozott figyelmet fordítaniuk mértékletes fogyasztására.
Beszerzés, tárolás, elkészítés
Halvásárlásnál a hal frissességéről elsősorban az enyhén sós tengerillat, a tömör, kemény állag és a még viszonylag élénk színű kopoltyú tájékoztatja a vevőt. A megvásárolt hal hűtéséről már szállítás alatt is gondoskodjunk, otthon pedig azonnal rakjuk hűtőbe, de 2-4 napnál tovább még ott se tároljuk.
A gyorsfagyasztott halak beszerzése is praktikus megoldás, hiszen vitamin- és tápanyagtartalmuk, valamint ízük is megmarad. A megfelelő mennyiségű hal elfogyasztásában a változatosság lehet segítségünkre. A halakból is sokféle étel készíthető, nemcsak körettel tálalt főételekként fogyaszthatóak, hanem szendvicsek vagy saláták részei is lehetnek. A legegészségesebben, legkímélőbben akkor járunk el, ha pároljuk, grillezzük vagy sóágyon megsütve fogyasztjuk őket.