Új mRNS-terápiát fejlesztenek ki Szegeden, meglepő, milyen típusú sérüléseket gyógyítanának vele
Új mRNS-alapú terápiát fejlesztenek gerincvelő-sérülések kezelésére a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) Nógrádi Antal professzor vezetésével. A rágcsálókon végzett ígéretes vizsgálatok után már a kutyákat gyógyító beavatkozásokat tervezik – írja az MTI.
Már a 2000-es években elkezdődtek a vizsgálatok
Az SZTE Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetében a 2000-es években kezdték el vizsgálni a sérült mozgatóidegsejtek kezelésének lehetőségét. Nógrádi Antal elmondása szerint 2007-ben őssejtterápiás kísérletek során fedezték fel, hogy a sérülés környékére beültetett őssejtek egy négy-öt fehérjéből álló, szekretom nevű keveréket termelnek, amely kedvezően hat a károsodott idegsejtek túlélésére.
A kutatók 2019-ben együttműködésbe kezdtek Pardi Norberttel, a Pennsylvaniai Egyetem szakemberével, hogy kidolgozzák, miként lehet a szekretom alkotórészeit kódoló mRNS-eket közvetlenül a sérült területre juttatni, ez mostanára sikerült. A kutatók jelenleg olyan megoldásokon dolgoznak, amelyek minimalizálják a beavatkozás okozta károsodást. Erre a célra makrofágokat, azaz fehérvérsejteket alkalmaznak, amelyek természetes szállítóként juttatják el a terápiás anyagokat a sérült helyekre.
Az mRNS fontosságáról nemrég Szegeden beszélt Karikó Katalin és kutatótársa, Drew Weissman. Az amerikai orvos azt mondta „valószínűleg egyszerűbb azokat a betegségeket felsorolni, amelyek kezelésében az mRNS nem lesz hasznos”. A technológiát egyelőre csak a Covid elleni oltásokban használják, de már folynak a rákkutatások, az influenza elleni védőoltás kutatása pedig már végső szakaszában jár.
Amerikai kutatók embereken és állatokon is tesztelték az agydaganat ellen kifejlesztett oltóanyagot.