Egészség

Mik a teendők középfül- vagy mandulagyulladás esetén? A fül-orr-gégész segít!

A tavaszi időszakban menetrendszerű növekedésnek indul a légúti gyulladásos megbetegedések száma. Ennek az oka döntően a cseppfertőzéssel terjedő légúti vírusok, baktériumok és egyéb kórokozóknak kedvező időjárási viszonyokban, részben a télen fokozódó vitaminhiány és egyéb tényezők miatt gyengült immunrendszerbe keresendő.

Ez a két tényező ugyanis mondhatni melegágya a felsőlégúti megbetegedéseknek, amelyek hatására súlyosabb fertőzések, illetve gyulladások is kialakulhatnak a szervezetben. De hogy mi a teendő egy középfül- vagy egy mandulagyulladás esetén? Milyen kezelési lehetőségeink vannak, egyáltalán mikor ajánlott orvoshoz fordulni? A kellően szakmai és átfogó válaszok érdekében a Haller Medical magánrendelő fül-orr-gégészeit Dr. Nagy Armandot és Dr. Lukits Júlia Ph.D.-t kérdeztük a témában!

Mikor kell orvosi segítséget kérni fül-orr-gégészeti problémáknál?

A tavasszal tipikusnak nevezhető légúti gyulladásos megbetegedések többségéről tudni kell, hogy zömmel egyszerű megfázással kezdődnek. Emiatt sokszor a páciensen is múlik, hogy kialakulnak-e a szövődmények vagy sem. Nagyon fontos például, hogy a nátha és az influenzaszerű tünetek esetén maradjunk otthon, pihenjük ki a betegséget, mindemellett pedig olyan tüneti kezeléseket alkalmazzunk, amelyek segítenek a gyógyulásban (orrspray, szopogatótabletta, forró italpor, immunerősítés).

Amennyiben a tünetek néhány napon belül nem enyhülnek, inkább súlyosabbá válnak, a kisebb hőemelkedést tartós lázas állapot váltja fel, az érintett pedig nagy fájdalmakra panaszkodik, akkor elengedhetetlen fül-orr-gégészhez fordulni a pontos diagnózis érdekében. Ilyenkor ugyanis előfordulhat, hogy az enyhébb, un. banális vírusfertőzések baktériumok által felülfertőződhetnek, súlyosabb gyulladások alakultak ki, ami ráhúzódhat a mandulákra, a középfülre egyaránt. Kezelésük a legtöbbször már csak vényköteles gyógyszerekkel, antibiotikumokkal és gyulladáscsökkentőkkel lehetséges.

Mik a középfülgyulladás tünetei és kezelései lehetőségei?

Mint az már a fentiekből is kiderült, a középfülgyulladás nagyon gyakran a megfázás szövődményeként alakul ki. Alapvetően két típusa van, az egyik az akut-, a másik pedig a krónikus. Köznapi értelemben amikor középfülgyulladásról beszélünk, akkor azon az akut formát értjük. A középfülgyulladás tünetei közül a legáltalánosabb a fülfájás. Lehet nagyon erőteljes, de akár lüktetést és sajgó érzést is tapasztalhatunk ilyenkor. A legtöbbször lázzal és halláscsökkenéssel jár.

Egy tapasztalt fül-orr-gégész egy rutinvizsgálattal, a tünetek ismeretében és a dobhártya láttán képes diagnosztizálni a középfülgyulladást. A legtöbbször gyulladáscsökkenő és fájdalomcsillapító szerek alkalmazásával nagyon jól kezelhető, antibiotikumra viszont csak indokolt esetben van szükség. Régebben a középfülgyulladás kezelésére gyakran alkalmazták a felszúrást, manapság azonban ezt már nagyon ritkán alkalmazzák a modern antibiotikumoknak köszönhetően.

Mi a legfontosabb tudnivaló a mandulagyulladásról?

A heveny mandulagyulladás az esetek egy részében a garai gyulladás részeként vírusos háttérrel rendelkezik a tavaszi időszakban. A tüszős változatát baktérium okozza. Egészen pontosan a garatmandulák gyulladására használjuk ezt a kifejezést, ami együtt jár akut torokgyulladással. Nagyon jellemző tünete a köhögés, a torokfájás, a lázas állapot, a mandulák kifejezett duzzanata, a nyelési fájdalom, de a gyulladt állapot miatt a nyaki nyirokcsomók méretének növekedése is megfigyelhető.

A tünetek és a fizikai vizsgálat alapján a mandulagyulladás könnyen felismerhető, de szükség esetén a torokváladékot érintő mintavételre lehet szükség a kórokozó pontos beazonosítása érdekében. Ez egyes esetekben elengedhetetlen a megfelelő kezeléshez, hiszen egy Streptococcus baktérium által kiváltott gyulladás esetén elengedhetetlen az antibiotikum, egyéb esetben a nem szteroid gyulladásgátlók hozhatnak gyors javulást.

Milyen kezelési lehetőségei vannak a krónikus torokgyulladásnak?

Krónikus torokgyulladásról a legtöbbször akkor beszélünk, amikor olyan kórkép vagy állapot áll fenn (reflux betegség, légúti allergia, bizonyos vérnyomáscsökkentők szedése elhúzódó légúti fertőzés), ami gyakorlatilag állandó gyulladásban tartja a torkot. Emiatt a sikeres kezelés alapja minden esetben egy alapos fül-orr-gégészeti vizsgálat, hogy feltárható legyen a krónikus torokgyulladás hátterében meghúzódó alapprobléma. Ezek kezelése ugyanis jellemzően megoldja az idült garati gyulladást is. A legfontosabb tehát a háttér feltárása!

Hogyan kerülhető el a krónikus orrdugulás?

A krónikus orrdugulás megjelenése nagyon gyakori a téli-tavaszi időszakban, hiszen összefüggésbe hozható az ilyenkor jellemző légúti gyulladásos megbetegedésekkel, de akár egészen más kiváltó okok is állhatnak a háttérben. Nagyon gyakori, hogy a heveny felsőlégúti gyulladások hatására alakul ki, de a légúti allergiák is fokozzák a megjelenését. Ezen felül az orrpolip, de az eltúlzott orrspray-használat egyaránt kiválthatja.

Ha a krónikus orrdugulást meg akarjuk szüntetni, akkor ebben az esetben is fel kell tárni a háttérben meghúzódó okokat. Egy alapos fül-orr-gégészeti kivizsgálás a legtöbbször segít ebben, sőt a kezelés is megvalósulhat szakrendelés részeként. Előfordulhat, hogy az ilyen típusú orrdugulást csak speciális gyulladáscsökkentő, un. nasal steroid orrspray-k használatával lehet orvosolni, de orrpolip esetén műtéti beavatkozásra van szükség. A krónikus orrdugulás megelőzése rendkívül nehéz, de ha fül-orr-gégészeti panaszok esetén időben szakorvoshoz fordulunk, akkor különösen jó esélyeink vannak rá.

Milyen típusú orrspray-k vannak az orrdugulás kezelésére és mikor ajánlott őket használni?

Ma már számtalan orrspray közül válogathatunk a patikák kínálatából, így azon túl, hogy vannak vény nélkül kapható és vényköteles készítmények, a típusaik szerint is meg lehet őket különböztetni.

Ha az orrüregek átmosása és tisztítása a cél, a sós vizet (tengervizet, sóoldatot, sótartalommal rendelkező gyógyvizet) tartalmazó készítmények a legáltalánosabbak. Ezek közül megkülönböztetünk izotóniás és hipertóniás változatokat, amelyek közül utóbbiak több sót tartalmaznak, így enyhébb orrdugulás esetén is alkalmazhatók. A klasszikus vény nélkül kapható orrsprayk általában érösszehúzó hatásúak. Nagyon jó tüneti kezelést nyújtanak megfázás esetén, tartós használatuk azonban soha nem javasolt.

Kifejezetten allergiás tünetekre ajánlott készítmények az antihisztamint tartalmazó orrsprayk, melyek szintén vény nélkül kaphatóak, de tartós használatuk nem okoz hozzászokást . Átmeneti allergiás reakciók esetén ideálisak, ha meg akarjuk akadályozni az allergének által kiváltott orrdugulást.

A tartós használatra javasolt orrsprayk jellemzően a szteroid tartalmú készítmények. Ezeket kizárólag szakorvos írhatja fel. Többféle típusuk ismert, ezért lényeges, hogy mindig orvosi rendelvényre alkalmazzuk őket. Ugyan szteroidot tartalmaznak, de nem szívódnak fel a vérkeringésbe, így a szteroidok közismert mellékhatásaitól nem kell félni. Újabban létezik antihisztaminnal kombinált készítmény is.

Manapság sokan orrspray függők, milyen veszélyeket hordoz magában a hosszú távú használatuk?

Amennyiben az érösszehúzó hatású vagy antihisztamint tartalmazó orrsprayket huzamosabb ideig, azaz 7-10 napnál tovább alkalmazzuk, valóban kialakulhat egyfajta függőség. Erre oda kell figyelni, hiszen ilyenkor az orr nyálkahártyája hozzászokik az orrspray hatóanyagához, és csak úgy szabadulhatunk meg az orrdugulástól, ha folyamatosan alkalmazzuk ezeket, ami ördögi körbe vezeti a pácienst. A nyálkahártya ugyanis ilyenkor károsodhat, elfertőződhet, megsérülhet, sőt vérezhet is, ami akár krónikus orrvérzést idézhet elő. Ha orrspray függőség gyanúja merült fel, egy fül-orr-gégész szakorvos segíthet a probléma megoldásában, de a megelőzésben egyaránt óriási szerepe van.

Milyen gyakori az orrvérzés és mik a legáltalánosabb okai?

Az orrvérzés témakörével azért kell foglalkoznunk fül-orr-gégészeti betegségek esetén, mert a háttérben nagyon gyakran felső légúti megbetegedések állnak. Egy általános, többnyire veszélytelen tünet, aminek minden esetben fontos feltárni az okát. Előfordulhat ugyanis egyszeri eset, amikor valamilyen külső hatásra alakul ki, de fontos beszélni krónikus formájáról is.

A háttérben ilyenkor a fül-orr-gégészeti gyulladások mellett meghúzódhatnak véralvadási zavarok, vérnyomásproblémák, érfalat érintő betegségek, tumorok, de bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként jelentkező orrvérzésről is beszélhetünk. Emiatt gyakori megjelenése esetén fontos egy átfogó fül-orr-gégészeti vizsgálat, amihez sokszor más szakágak bevonására lehet szükség.

Oldalak

Video Szerelmi horoszkóp
Egészség
Christmas
A piaci kereskedők előrejelzése alapján idén a fenyőfaárak átlagosan 5-10 százalékkal alakulhatnak a tavalyi szint felett – közölte az MTI.
Home&Design
2025 legtrendibb hálószobai eleme nem csupán divatos, hanem valódi forradalmat hoz az alvás és az ébredés világába.
Lifestyle
A szakértők szerint ennek az italnak számos jótékony hatása van szervezetünkre nézve, de csak akkor, ha a megfelelő időpontban fogyasztjuk.
Sztárok
Murphy legidősebb fia néhány nappal ezelőtt kérte meg Lawrence lányának a kezét. Mondanunk sem kell, mindkét világsztár repes a boldogságtól.
Lifestyle
Az Oxford University Press által az év szavává emelt kifejezést inkább a fiatal generációk használják, de a jelentésével mindenki tisztában van.
Sztárok
Katalin hercegné személyes és nagyon érzelmes mondanivalót fogalmazott meg az idei karácsonyi hangversenye kapcsán, és még Harry hercegnek is üzent.