Migrén - egy tipikusan női betegség?
„Sajnálom Mr. Darrowby, nem tudok megjelenni a kártyaesten, sajnos gyötrő migrén kínoz.” – Nem egy romantikus regényben olvashatunk hasonló mondatokat, a hölgyek gyakran panaszkodnak migrénre, ha szeretnének elkerülni egy találkozást. Ám ez nem női gyengeség, hanem egy valódi és igen komoly betegség.
A migrén kiváltó okait a mai napig nem sikerült még feltérképezni, de úgy tűnik, hogy a betegség örökletes, és a női betegek száma háromszor annyi, mint a férfiaké. Az arra érzékeny egyéneknél bizonyos anyagok és helyzetek rohamot váltanak ki, ilyenek például a hormonális változások, a stressz, az alvás, és az élelmiszerek.
A migrénes fejfájás jellemzően féloldali fájdalom, ami erősen lüktető jellegű, legtöbbször fény- és hangérzékenység kíséri. A fájdalom általában a halántékot, homlokot és a szemtájékot érintik, gyakorta társul hozzá hányinger és hányás is.
A legtöbb nő esetében az első migrénes fejfájás az első menstruáció megjelenéséhez köthető, és általában a későbbiekben a menstruáció elejét is végig kíséri. Ezt a fájdalmat és az kellemetlen tüneteket a legtöbb fogamzásgátló csillapítja vagy megszünteti. Megelőzésre, illetve a fájdalom csillapítására érdemes a rendszeres B2-vitamin és magnézium bevitel.
A migrénaura
A migrénes roham nem csak a tipikus féloldali fejfájásból áll, a fájdalmat úgynevezett „aura” előzi meg. A migrénaura olyan látászavarokat takar, amelyek megelőzik a fejfájást, tipikusak a látótérben cikázó fényes foltok, a cikkcakkos hatás, homályos foltok a látótérben, és a féloldali látáskiesés is. Ezekhez a látászavarokhoz sokszor mozgáskoordinációs zavar kapcsolódik, ami abból adódik, hogy a beteg a távolságot nem tudja jól megítélni.
A roham
A migrénes roham ezt az aurajelenséget pár perccel később követi, de előfordulhat, hogy az aura és a fájdalom között akár 1 óra is eltelik. A roham hossza és gyakorisága változó, a hossza általában 4 óra és 72 óra közé tehető, van, aki csak egyetlen rohamot él át élete során, de akadnak olyanok is, akiknek havonta 8 rohama is van. Fontos tudni, hogy migréntől szenvedőknek nagyobb esélyük van egy agyban történő stroke kialakulására, mint egészséges társaiknak.
A fejfájás elmúlását napokig tartó fáradtság, izomfájdalom és izomláz kísérheti. A beteg "kifacsartnak" érezheti magát, de vannak olyanok, akik a roham elmúltával feltöltődöttnek és kipihentnek érzik magukat.
Létezik olyan migrén, amelyet nem kísér aurajelenség, de ez könnyen összetéveszthető más egyéb migrénre hasonlító fejfájással.
Aura nélküli migrénről akkor beszélhetünk, ha az alábbiakból legalább kettő teljesül
- Féloldalasság, oldalváltás lehetséges
- Közepes, vagy nagy erősség
- Hasogató jelleg
- Erősödés testmozgás hatására
- Emellett kell még lennie legalább egy vegetatív tünetnek, hányingernek, fény- vagy hangfóbiának
Kínzó, visszatérő fejfájással minél hamarabb keresse fel orvosát, és kérjen szakmai segítséget.