A menopauza magával hozza a csontritkulást is: erre figyelj 50 felett
Tudtad, hogy a csontritkulás főként az 50 év feletti hölgyeket érinti? Ez a betegség nem jár fájdalommal, sokszor már csak csonttöréses baleset után derül rá fény. A combnyaktörést elszenvedő betegek harmada már soha nem épül fel, és életét veszti a balesetet követő egy évben!
Veszélyben a törékeny idős hölgyek
Nem hiába hívja a magyar nyelv törékenynek a hölgyeket, ez a megfogalmazás nem is áll oly messze a valóságtól. A csontok törékenységével járó osteoporosis ugyanis tényleg az idős hölgyek betegsége. Az alacsony csontsűrűség és a csontszövet szerkezetének károsodása idővel a csontok törékenységéhez vezet, ráadásul a bekövetkező balesetek után a csont nagyon nehezen regenerálódik. A hazai adatok szerint a combnyaktörést szenvedők harmada egy éven belül életét veszti.
A nőknél a betegség hátterében általában genetikai tényezők, sovány testalkat és a menopauza nyomán kialakuló ösztrogénhiány áll, amelyhez hozzáadódik az is, hogy idősebb korban a csontot újraépítő sejtek működése sem az igazi. Ezen kívül szintén hajlamosító tényező az erős dohányzás és nagy mértékű alkoholfogyasztás, a kalciumszegény étrend és a fizikailag inaktív életmód. A szteroid kezelések, a pajzsmirigy túltengés, a túlzott gyógyszeres pajzsmirigy hormonkezelés, valamint bizonyos gyulladásos betegségek is okozhatnak csontritkulást. Ha úgy érzed, hogy családod idősebb nőtagjai veszélyben vannak, akkor ne habozz, jelentkezzetek csontsűrűség-mérésre!
Nem kell félni a csontsűrűség-méréstől
A csontritkulás tulajdonképpen egy néma betegség, hiszen nem jár fájdalommal, ugyanakkor a combnyaktörést elszenvedőket általában műteni kell, és az érintettek harmada már soha nem kel fel az ágyból, illetve életüket vesztik a törést követő évben. Ezt a súlyos helyzetet elkerülendő a 45-50 év feletti hölgyeket ajánlott kétévente szűrni. Ezt az úgynevezett DEXA géppel végzik, amely egy röntgen technológián alapuló képalkotó berendezés. A DEXA az alsó gerincszakaszon, illetve a csontfejekben méri a csontsűrűséget kis dózisú röntgensugár segítségével, fekvő helyzetben. Maga a mérés egy egyszerű, gyors eljárás, amely nem jár fájdalommal.
Minden leletben megtalálható egy mutatószám, amely jelzi, hogy a páciens csontsűrűség-értéke milyen mértékben tér el az azonos nemű, egészséges fiatal populáció átlagértékétől. A mínusz 1 fölötti arányszám egészségesnek tekinthető, míg mínusz 2,5 alatt már csontritkulásról beszélhetünk. De nem kell elkeseredni, ha valaki osteoporózisra vonatkozó diagnózissal szembesül, hiszen a reumatológusok gyógyszeres terápiával jelentősen javíthatnak a betegek állapotán. A legfontosabb az, hogy minél előbb fény derüljön a csontritkulásra, és szakértő módon kezeljék a betegséget.
Így előzheted meg a csontritkulást
Ha már az édesanyád és a nagyszüleid is csontritkulásban szenvedtek, akkor bizony érdemes már 45-50 éves kor körül odafigyelni a megelőzésre. A csontritkulás megelőzésében elsődleges a rendszeres mozgás, illetve nagyon fontos a kalcium dús étrend, a megfelelő D-vitamin és a K-vitamin bevitel. A reumatológusok azt mondják, hogy a rendszeresen sportolók körében nem igen fordul elő ez a betegség, ha pedig már nálad vagy a rokonaidnál elérkezett a menopauza ideje, akkor érdemes mielőbb egy csontsűrűség-mérést elvégeztetni. Az Affidea Mammut II. diagnosztikai központjában is működik egy modern DEXA berendezés, ahol könnyen és gyorsan kideríthetik, hogy mi a helyzet a csontokkal. Ne feledd, a csontritkulás egyszerűen felismerhető és hatékonyan kezelhető. Óvd meg családodat és magadat egyaránt, 50 év felett ajánlott a csontsűrűség-mérés!