Ez a menete a meddőségi vizsgálatoknak
A meddőségi vizsgálatoknak a legtöbb helyen van egy bevett orvosi protokollja, nem ad hoc jelleggel írják ki a dokik a vizsgálatokat. Alapvetően úgy épül fel, hogy első körben azokat csináltatják meg, amik a legszélesebb körűek és a legtöbb nőnél ezek szokták a problémát okozni. Ezeket a problémákat a legegyszerűbb kiszűrni és – jó esetben – kezelni is.
Kókány Hajni - blogger
A meddőség személyes érintettsége kapcsán kezdtem el a blogírást egy pár évvel ezelőtt. Az elmúlt időszakban hosszú és göröngyös utat jártam be, aminek a tapasztalatait szívesen megosztom veletek, hiszen tudom, hogy sajnos sokan járnak hasonló cipőben. Ha nemcsak itt szeretnél találkozni velem, akkor látogasd meg a Facebook oldalamat, ahol további érdekességeket is találhatsz a témában.
Az alapvizsgálatok
Nézzük, melyek ezek az alapvizsgálatok: első körben elküldenek a menstruációs ciklus 3. és a 21. napján egy-egy vérvételre, amellyel a különböző hormonszinteket vizsgálják. A 3. napon a TSH, FSH, LH, prolaktin, ösztradiol, progeszteron és tesztoszteron mértékét, a 21. napon pedig csak a progeszteron és a prolaktin szintjét nézik. Vannak olyan lelkiismeretes nőgyógyászok, akik már ekkor, az első alkalommal elvégeztetik a terheléses cukorvizsgálatot is, ez azonban sajnos nem jellemző. Leginkább csak olyankor szokták elküldeni a pácienst, ha a 3. és 21. napi hormonértékek változást mutatnak, pedig az inzulinrezisztencia (amit a terheléses cukorral vizsgálnak) kezdetben, nem feltétlenül változat a hormonértékeken.
A további alapvizsgálatok közé tartozik még a peteérést ellenőrző ultrahang is (folliculometria), amelyet szintén a ciklus meghatározott napján kell megejteni és, mint a nevében is benne van, azt hivatott vizsgálni, hogy abban az adott hónapban megfelelően érik-e a petesejt (ez egyébként azért is lehet csalóka, mert van olyan hónap, amikor nem érik egyetlen petesejt sem, de általában az első vizsgálat után soha többet nem vizsgálják ezt. Legközelebb már az inszeminációs és lombikos beavatkozásnál kerül elő újra).
A mi esetünkben az első körös alapvizsgálatok közé tartozott még a férjem andrológiai vizsgálata, amellyel a spermiumok mennyiségét és mozgását vizsgálta az andrológus.