Írtsuk a parlagfüvet!
A parlagfű az I. világháború idején került hazánkba, ugyanis Magyarországon nem volt honos. Kezdetekben csak Somogy területén volt megtalálható, majd idővel teljesen elterjedt az egész ország területén, sok bosszúságot okozva ezzel az embereknek, hiszen az egyik legkárosabb és legveszedelmesebb növényként tarjuk számon.
Írtani nehéz, de kötelező!
Egy 2000-ben hozott törvény kimondja, hogy: „a termelő, földhasználó köteles a károsítók ellen védekezni, terjedésüket megakadályozni, szükség esetén azokat elpusztítani…”. A törvény célja a megbetegedések csökkentése. Hazánkban egyre többen allergiásak a parlagfű pollenjeire, ami szemkönnyezést, torokviszketést, köhögést, tüsszögést, láz nélküli vízszerű orrfolyást vált ki, ami megnehezíti az egyszerű hétköznapokat és a munkavégzést is. Emiatt ez a növény az egyetlen, ami miatt pénzbüntetést is kiszabhatnak.
Hogyan ismerhetjük fel
A parlagfű kétszikű, 20-, de akár 140 cm magasra is megnőhet. Terebélyes, ágas egyéves gyom. Levelének színe sötétzöld, fonákja szürkészöld. A sárga, 4-5 mm-es porzós fészkek a növény legfelső hajtásai végén helyezkednek el. A fészkek 10-15 virágot is tartalmazhatnak, amelyek virágpora súlyos allergiát okoz. Szürke, szív alakú termése van. A növény igénytelen, nagy növekedési igénye miatt gyorsan felülkerekedik a többi növényen. A parlagfű virágzási ideje július közepétől az első fagyig tart.
Hogyan tudjuk kiírtani?
Fontos, hogy a növényt a virágzás előtt pusztítsuk el, mielőtt még gondot okozna. Így egyébként időt és energiát spórolhatunk meg, hiszen a virágpor nem tud a levegőbe jutni. A növényt gyomlálással is írhatjuk, de oda kell figyelni arra, hogy kesztyűben tegyük ezt, hiszen a növény érintése is allergiát válthat ki. A másik, költséghatékony megoldás a kaszálás. Miután tömegesen megjelennek a növények érdemes a még fiatal hajtásokat a tövénél lekaszálni, így nagy rá az esély, hogy nem hoz új hajtást. Ha már a növény virágzik, akkor a minimum háromszori kaszálás hoz csak eredményt. A harmadik megoldás a gyomirtó, azonban ezt a módszert csak akkor alkalmazzuk, ha az embereket és különösen a gyerekeket nem veszélyezteti. A legpraktikusabb megoldás azonban az, ha a kertet, területet befüvesítjük, így a parlagfű számára élhetetlen környezetet teremtünk.