Így űzd el a téli depressziót
Bár már február közepe van, a tavasz még igencsak távolinak tűnik. A tél sokak számára a depresszió, a levertség és az állandó fáradtság időszaka, de néhány egyszerű módszerrel könnyedén túlléphetünk a negatív érzéseken. Lássuk, hogyan!
Aktiváld újra az energiáidat! - Gyakorlatok
Elsőként összezárt lábakkal, egyenesen állunk, a tenyerünket a fejünkre tesszük, és felfelé nézünk. Lassan beszívjuk a levegőt, közben lábujjhegyre emelkedünk, a karunkat egyenesen felemeljük, és egész testünkkel kinyújtózunk. A levegőt visszatartva megtartjuk ezt a helyzetet 3 másodpercig, aztán lassan kifújjuk a levegőt, és ezzel párhuzamosan visszatérünk a kiinduló pozícióba. A gyakorlatot ismételjük meg ötször!
Leülünk egy kényelmes székre, és kihúzzuk magunkat. Hirtelen, és minél gyorsabban veszünk egy nagyon mély levegőt, a hasunkat erősen kidomborítva. Egy pillanatig benntartjuk, aztán a hasunkat erőteljesen behúzva gyorsan kifújjuk, mintha csak gyomorszájon ütöttek volna. Ezt is ötször ismételjük, és minden alkalommal az orrunkon keresztül lélegzünk.
Töltsd fel az energiáidat! - Étkezés
A gyomrunk reggel 7 és 9 között teljesít a legjobban, így egy meleg reggelivel alapozhatjuk meg leginkább a napunkat. A tejbegríz, a rántotta, a bundás kenyér, a melegszendvics vagy a palacsinta kitűnő kezdés, ezeket kombinálhatjuk különböző magvakkal vagy mézzel. A nap első étkezéséig a vércukorszintünk alacsony, ingerlékenyebbek vagyunk és fáradtabbnak érezzük magunkat, így érdemes ébredés után azonnal "feltankolni", hogy vidáman kezdhessük a napot.
Ebédre fogyasszunk sok fehérjét, halat, húsféléket, elsősorban zöldségkörettel. A szénhidrátokat lehetőség szerint kerüljük, ha mindenképp ragaszkodunk hozzá, inkább a lassabban lebomló szénhidrátforrásokat - például teljes kiőrlésű, rostokban gazdag gabonaféléket - válasszunk. A saláta is ilyenkor ideális, később már kevésbé jótékony hatást fejt ki.
Este keveset együnk, és lehetőleg 3 órával lefekvés előtt étkezzünk utoljára. Fogyasszunk levest, párolt vagy sült zöldség- és gyümölcsféléket. Igyekezzünk minél könnyebb vacsorát választani, így garantált a nyugodt éjszakai pihenés.
Napközben igyunk rengeteg folyadékot - vizet, zöld teát, cukrozatlan, rostos italokat -, és maximum kétszer nassoljunk, akkor is egy marék olajos magvat, egy joghurtot vagy valamilyen nyers zöldséget, gyümölcsöt.
Tartalékolj, és tartsd fenn az energiaszintedet! - Rendszeresség
Lehetőleg minden nap hasonló időben menjünk aludni, és mindig azonos időben keljünk fel. Így a szervezetünk tudni fogja, mikor mire készüljön; automatikusan alvásra készül fel a megfelelő időpontban, illetve nem éri váratlanul az ébredés. Így könnyebbé válik az elalvás és a felkelés is, ráadásul megspóroljuk azt az energiát, amit a korábbi rendszertelenség miatt erre pazarolt a testünk.
Lefekvés előtt vegyünk meleg fürdőt, vagy legalább a lábunkat áztassuk meleg vízbe, majd pedig kezünket és lábunkat lassan és alaposan masszírozzuk át testápolóval. Ez a lefekvés előtti rituálé megnyugtat és ellazít, és ha már rendszerré vált, segíti a gyors elalvást.